Postet nga: Dokufest

DokuFest-i e mund pandeminë

Festivali ndërkombëtar i filmit dokumentar dhe të shkurtër DokuFest, rikthehet me prezencë fizike, por nuk do të mungojë edhe në platformën online, thotë për Radion ...

Animacioni shpërfaq kapjen e shtetit

Gjatë vizitës së tyre në Dokufest, animatorët serbë Ana Nedeljkoviq dhe Nikola Madjak ndanë taktikat e tyre për të shprehur mllefin ndaj realitetit të përbashkët ...

Filmat kosovarë sjellin problemet ‘e jetës sonë të përditshme’

Varfëria, mungesa e mirëqenies sociale, migracioni, dhuna dhe vetëvrasjet ishin ndër temat e hulumtuara nga filmbërësit e rinj të Kosovës në DokuFest kë...

‘Dokufest’ sjell sot filmin dokumentar ‘Forgiving the Blood’

Filmi dokumentar britanik “Forgiving the Blood” (Falja e gjakut) që flet mbi gjakmarrjen dhe kodin kanunor shqiptar jepet sot në Kinemanë ‘Lumbardhi outdoor’, në Prizren, duke filluar nga ora 20:00.

Programi i filmave për fëmijë hap ditën e 5-të të ‘Dokufestit’

Programi i filmave për fëmijë ka hapur ditën e pestë të “Dokufestit”, festivali i cili po vazhdon të mbahet në Prizren.

Veseli: DokuFest dëshmi për potencialin në fushën e turizmit kulturor

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli ka vizituar Prizrenin, ku edhe po mbahet festivali i filmit “DokuFest".

(FOTO) Dokufest nis edicionin e ri në Prizren

Festivali Ndërkombëtar i filmit “Dokufest” ka nisur në Prizren edicionin e tij të 18-të.

Këta janë filmat fitues në 'DokuFest 2018'

"Distant Constellation", fitoi çmimin e parë në DokuFest Filmi që paraqet një fantazim të përhumbur, e që le shikuesit e tij të në mes të një shtëpie të ...