Postet nga: diplomacia kosovare

(Mos)Suksesi diplomacisë kosovare

Dokumenti për themelimin e Asociacionit duhet t’i ofrojë një nivel të caktuar të vetëmenaxhimit komunitetit serb në Kosovë.

Politika e jashtme në gjumë, asnjë njohje e re për Kosovën

Kosova është gati ta përmbyll vitin 2023 pa as edhe një njohje të re të shtetësisë së saj. Hera e fundit kur Kosova kishte pranuar njohje, ishte para tri ...

Spahiu: Kosova në fokus të vazhdueshëm të diplomacisë botërore

Ish-ambasadori i Kosovës në SHBA dhe Turqi, Avni Spahiu e konsideron të rëndësishme për Kosovën dhe Serbinë deklaratën e fundit të presidentit të Francë...

Lirohen nga detyra ambasadorët e emëruar politikë

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani-Sadriu, me kërkesën e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, ka liruar nga detyra të gjithë ambasadorët e Kosovë...

Kurti e Osmani zotohen për organizim të shërbimit diplomatik dhe përfaqësim të dinjitetshëm të Kosovës

Rishikimi i diplomacisë kosovare është një nga parimet e nënshkruara sot nga kryeparlamentarja Vjosa Osmani dhe kryetari i LVV-së, Albin Kurti.

Diplomacia e Kosovës jashtë binarëve

Skandaleve të shumta të politikës së jashtme të Kosovës iu shtua edhe një i tillë pas demantimit që iu bë njoftimit për njohje të pavarësisë së ...

Halil Matoshi – Konjufcës: Bravo të qoftë

Ish-këshilltari i ish-kryeministrit Ramush Haradinaj, Halil Matoshi e ka përkrahur vendimin e sotëm të ministrit të Jashtëm dhe Diasporës, Glauk Konjufca për shkarkimin e 14 ...

Diplomacia e ‘Bacit’, vetëm dy njohje në dy vite punë

678 ditë sa ishte në krye të diplomacisë kosovare, Behgjet Pacolli arriti t’ia sigurojë Kosovës vetëm dy njohje.