Postet nga: dialogu me serbinë

Limaj: Kur Serbia të jetë e gatshme të diskutojë për njohjen e Kosovës, le të na thirrë

Zëvendëskryeministri i Kosovës, njëherësh bashkëdrejtues i Delegacionit Shtetëror për bisedime me Serbinë, Fatmir Limaj u shpreh që Kosova nuk dëshiron ta ...

Gjarpërimi i dialogut me Serbinë, nga ai teknik te korrigjimi i kufijve

Republika e Kosovës dhe ajo e Serbisë kishin filluar dialogun në vitin 2011. Në atë kohë, dialogu konsiderohej “teknik”.

Thaçi: Hahn pritet të marrë rol dialogues në pezullimin e taksës

Pas takimeve në Konferencën e Sigurisë e cila po mbahet në Munih të Gjermanisë, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se gjatë takimit me komisionerin Johannes ...

Haradinaj bisedon me ministrin e Jashtëm gjerman për dialogun me Serbinë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, ka biseduar me ministrin e Jashtëm të Gjermanisë, Heiko Maas, për proceset nëpër të cilat po kalon ...

Limaj: Gjatë kësaj jave e dërgojmë në Kuvend platformën për dialogun

Kryesuesi i Ekipit negociator të Kosovës, Fatmir Limaj, tha se platforma për dialogun përfundimtar me Serbinë do t’i dërgohet Kuvendit gjatë kësaj jave.

Thaçi zhvillon bisedë telefonike me John Boltonin

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka zhvilluar sot një bisedë telefonike me Këshilltarin për Siguri Kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, John Bolton.

Haradinaj: Mund të ketë marrëveshje këtë vit, por jo ndryshim të kufijve

Një marrëveshje midis Serbisë dhe Kosovës është e mundur këtë vit, por nuk mund të përfshijë ndryshimet kufitare, tha kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj në ...

Dialogu i deritanishëm me Serbinë, më shumë fatura se dokumente

Ekipi negociator i Kosovës për bisedimet me Serbinë, ka paralajmëruar se do ta fillojë nga “pika zero” hartimin e qëndrimit të palës kosovare në kuadë...