Postet nga: dialogu me serbinë

Pushteti dhe opozita pa konsensus për dialogun me Serbinë

Pavarësisht paralajmërimeve se dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel po hyn në fazën e fundit, ku siç është thënë do të përmbyllet ...

Kurti: Jemi të interesuar që sa më shpejt të shkojmë në zgjedhje

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka thënë se përmes tryezës e cila do të mbahet të premten në Kuvendin e Kosovës me temë...

Hoxhaj: Kemi frikë se Asociacioni do të krijojë ndarje të brendshme

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Enver Hoxhaj deklaroi se në Kosovë ekziston frika se me krijimin e Asociacionit të Komunave Serbe do të ketë ndarje të brendshme në mes ...

Konjufca: VV nuk e mbështet konsensusin për ‘Zajednicën’

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca, tha se partia e tij nuk e mbështet konsensusin për Asociacionin e Komunave me Shumicë Serbe.

Marrëveshja e Brukselit mbetet shpresa më e mirë e Kosovës dhe Serbisë

Pesë vjet më parë, më 19 prill 2013, në Bruksel u nënshkrua një marrëveshje e jashtëzakonshme nga kryeministri i Serbisë, Ivica Daçiq dhe kryeministri i Kosovës, Hashim ...

Opozita kundër platformave të Qeverisë dhe të Veselit

Partitë opozitare, LDK dhe Lëvizja Vetëvendosje si dhe Grupi i Deputetëve të Pavarur, nuk po pajtohen me platformën shtetërore për dialogun me Serbinë e ...

Thaçi: Po Hyjmë në Fazën Finale të Normalizimit të Raporteve me Serbinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka thënë se bisedimet për normalizimin e raporteve finale me Serbinë po hynë në fazën finale.

Thaçi: Jam në SHBA për Koordinim Rreth Dialogut me Serbinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë ka deklaruar se aktualisht ndodhet në Uashington me qëllim të koordinimeve për ...