Postet nga: dialogu kosovë- serbi

Paqja Afatgjate  në BE përmes Dialogut Kosovë - Serbi

Paqja afatgjate në Ballkanin Perëndimor përmes integrimit në Bashkimin Evropian është tema që shtjellon Arben Hajrullahu, profesor në departamentin e Shkencës Politike në Universitetin e Prishtinës, ...

Si Raportohet Dialogu Kosovë- Serbi në Mediat e Beogradit?

Pavarësisht se e përkrah dialogun me Kosovën, shtypi serb është kritik ndaj qasjes së Kosovës në këtë dialog, thuhet në një raport të publikuar sot ...

Kosova Insiston në Demarkacionin me Serbinë

Ministrja për Dialog Edita Tahiri, ka thënë për KALLXO.com, se pala kosovare ka kërkuar që më bisedimet me Serbinë, tema kryesore do të jetë demarkacioni ...

Vuçiq Nesër në Mëngjes në Kosovë

Hoti tha për KALLXO.com se Vuçiq ka marrë leje për vizitën.

Qeveria Reagon për Arrestimin e Gafurr Dugollit

Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Haki Demolli, ka ngritur shqetësimin e tij lidhur me arrestimin nga ana e autoriteteve maqedonase të Gafurr Dugollit, zyrtar i ...

Serbia Kthen në Kosovë Tekstet në Gjuhën Shqipe

Rreth 100,000 tekste të shkollave fillore të destinuara për fëmijët etnikë shqiptarë në Serbinë jugore u kthyen në Kosovë, të martën, pasi u mbajtën për ...

Zgjedhjet në Serbi Ndikojnë në Dialogun Politik

Zgjedhjet në Serbi Ndikojnë në Dialogun Politik

Zgjedhjet e paralajmëruara parlamentare në Serbi do të kenë ndikim në ritmin e takimeve të nivelit të lartë politik në kuadër të dialogut Kosovë- Serbi, por jo ...

Lunacek: Pesë Vendet e BE-së ta Ndalin Bllokadën Ndaj Kosovës

Fillimi i negociatave për anëtarësim e Serbisë në BE dhe progresi i bërë në normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë u mirë...