Postet nga: dialogu final kosove - serbi

Thaçi pas takimit me Grenell: Ditëve në vijim do të marrim vendime që e lehtësojnë dialogun me Serbinë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi pas takimit me të dërguarin special të Donald Trump, Richard Grenell, në Munich, tha se pas arritjes së marrëveshjes për ...

Haradinaj: Nuk e shoh veten në dialog, kemi ekipin negociator për këtë

Kryeministri i vendit Ramush Haradinaj ka folur edhe për rolin e tij në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, me ç’rast ka thënë që nuk e sheh vetë...

Vuçiq: Kot më bëjnë presion, dialogu vetëm pas heqjes së taksës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi sot se një pjesë e bashkësisë ndërkombëtare vazhdon t’i bëjë presion për kthimin në procesin e dialogut ...

A po e pengon taksa idenë për ndryshimin e kufirit?

Vendimi i Qeverisë së Kosovës për taksën ndaj prodhimeve të Serbisë ka rezultuar me ndërprerjen e procesit të dialogut ndërmjet dy vendeve dhe rrjedhimisht edhe ...

Prezantohen rezultatet e anketës që tregojnë sa e duan qytetarët korrigjimin e kufijve me Serbinë?

Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit (RIDEA) do të mbajë konferencën ‘Zëri i Popullit rreth Finales së Madhe ndërmjet Kosovës dhe Serbisë’.

Spektri politik i Kosovës në udhëkryq për dialogun

Përfaqësuesit e Ekipit negociator të Kosovës thonë se po punohet në platformën për fazën finale të dialogut Kosovë-Serbi, që po zhvillohet në Bruksel ...

Shefi i zyrës së BE-së në Serbi: Kosova ta heqë taksën menjëherë

Shefi i Zyrës së BE-së në Serbi, Sami Fabrici tha sot se taksa e vendosur e Kosovës për produktet serbe është në kundërshtim me marrëveshjen ...

‘Skenari i parapërgatitur’ i Thaçit për pezullimin e taksës ndaj Serbisë

Deklarata e presidentit Hashim Thaçi se Kosova është gati që ta shqyrtojë heqjen e taksës 100 përqind ndaj produkteve serbe, “nëse Kosovës i jepet një rrugë ...