Postet nga: dhunimet gjatë luftës

Vasfije Krasniqi Goodman viziton vendin ku është dhunuar seksualisht

Vasfije Krasniqi Goodman së bashku me përfaqësuesit e QKRMT-së dhe aktivistë tjerë të të drejtave të njeriut, do të vizitojnë vendin ku është dhunuar seksualisht para 20 vjetësh.

Pesë persona paditen pasi aplikuan për njohjen e statusit të viktimës së dhunës seksuale në luftën e fundit

Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarave të Torturës – QKRMT përmes një komunikate për media ka kujtuar se nëntëmbëdhjetë vjet pas përfundimit ...

Pritja e gjatë

Pranvera pret ankthshëm çdo ditë për një përgjigje, një po apo jo të thjeshtë. E frustruar dhe gjithnjë më e pashpresë, ajo shpesh i pyet miket pë...

Thaçi dekoron Vasfije Krasniqin: Rrëfimi i saj, thirrje për ndërgjegjen e tonë, të popullit serb dhe ndërkombëtarëve

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, e dekoroi sot Vasfije Krasniqin- Goodman, kosovaren e cila përjetoi përdhunimin nga forcat serbe në prill të vitit 1999 dhe pak ditë ...

Procesi i regjistrimit të viktimave të dhunimeve të luftës i lëkundur

Të mbijetuarat e dhunimeve të luftës në Kosovë kanë thuajse dy dekada që luftojnë që të njihen, por që kur u hap procesi i verifikimit, disa prej tyre kanë ...

Ministri Premton ‘Trajtim të Dinjitetshëm’ për Viktimat e Dhunës Seksuale Gjatë Luftës

Ministri i Drejtësisë, Abelard Tahiri, ka pritur sot në një takim njoftues ekipin e Amnesty International, të përbërë nga  Gauri van Gulik, Zëvendës Drejtoreshë pë...

Hulumtimi i BIRN për Gratë e Dhunuara në Luftë Shpërblehet nga UNKT/AGK

Gazetarja Serbeze Haxhiaj fitoi sot Çmimin për Storjen më të Mirë në gazetari të shkruar me hulumtimin e BIRN rreth agonisë së grave kosovare të dhunuara gjatë luftës ...

Klerikët Boshnjakë Bashkohen për ta Dënuar Dhunën Seksuale të Luftës

Nëse historia e Ballkanit do të kishte një kolonë zanore, ajo do të kishte tingujt që vinin nga Teatri Kombëtar në Sarajevë të enjten në mbrëmje.