Postet nga: dhunimet gjatë luftës

Të mbijetuarat e përdhunimeve në luftë presin ende dënimet e para

Dy serbë janë akuzuar së fundi për dhunë seksuale gjatë luftës së vitit 1999 në Kosovë. Akuzat ndaj tyre tregojnë se si gjykatat në Kosovë për më shumë ...

Arrestohet në Hungari i dyshuari për dhunim gjatë luftës në Kosovë

Gjykata komunale në Budapest ka urdhëruar të martën paraburgimin për një shtetas serb të dyshuar për krime lufte të kryera ndaj civilëve gjatë luftës ...

Vasfije Krasniqi- Goodman: Më kanë thënë e ke lehtë të rrëfehesh për shkak se ke burrë amerikan

 

I akuzuari për dhunim gjatë luftës është dënuar një herë për krime lufte

Prokuroria Speciale ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit Zoran Vukotiq për vepër penale Krimet e luftës kundër popullsisë civile dhe Dhunimit gjatë luftës në ...

Gruaja rome nga Kosova “vdiq në dëshpërim” pas dëshmisë për dhunim gjatë luftës

Shehrije Balaj, gruaja e parë që dëshmoi në Beograd kundër forcave serbe që e përdhunuan atë gjatë luftës në Kosovës, më pas u braktis nga ...

Protestuesit, tubim në Nju Jork për viktimat e përdhunimeve të luftës në Ballkan

Shqiptarë, boshnjakë dhe kroatë në Shtetet e Bashkuara u mblodhën para konsullatës serbe në qytetin e Nju Jorkut për të kërkuar nxjerrjen para drejtësisë të ...

VIDEO - E mbijetuara e dhunës seksuale gjatë luftës dorëzon kallëzim penal në Prokurori Speciale

Shyhrete Tahiri- Sylejmani, e mbijetuar e dhunës seksuale gjatë luftës së viteve 1998-1999 në Kosovë i ka dhënë fund heshtjes mbi 20 vjeçare dhe ka dalë publikisht ...

E mbijetuara e dhunës seksuale gjatë luftës dorëzon kallëzim penal në Prokurorinë Speciale

E mbijetuara e dhunës seksuale gjatë luftës së fundit në Kosovës SH.S pas 20 vjet heshtje ka vendosur që sot nga ora 11:00 publikisht të dorëzojë kallë...