Postet nga: dhuna seksuale

Harvey Weinstein shpallet fajtor për të dytën herë për përdhunim

Ish-producenti i filmave të Holliwoodit, Harvey Weinstein, është shpallur fajtor për përdhunimin e një gruaje.

Këshilli Prokurorial i Kosovës dhe Prokurori i Shtetit reagojnë ndaj deklaratave të kryeministrit Kurti dhe ministres Haxhiu

Këshilli Prokurorial i Kosovës dhe Prokurori i Shtetit kanë reaguar ndaj deklaratave të dhëna sot nga kryeminitri Albin Kurti dhe ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu.

Presidentja Osmani bën thirrje që viktimat e dhunimeve gjatë luftës të regjistrohen në Komision

Gjatë ditës së sotme, oborri i Kuvendit të Kosovës u rrethua me piktura të ndryshme ku të paraqitura ishin peizazhe shumëngjyrëshe dhe simbole të paqes.

Hapet ekspozita “Njeri ish ma i fortë se guri” e Brikena Shabanit

Është hapur sonte në Lapidariumin e Muzeut Kombëtar të Kosovës, ekspozita “Njeri ish ma i fortë se guri” e Brikena Shabanit. 

Prizren, Gruaja raporton burrin për dhunë seksuale

Një grua ka raportuar në polici se bashkëshorti i saj i dyshuar e ka dhunuar seksualisht.

Historitë e të mbijetuarave përshkruajnë terrorin dhe traumën e dhunimeve të luftës

Psikanalistja Wiola Rebecka thotë se libri i saj i ri, i cili flet sulmet seksuale gjatë kohës së luftës, thekson se si të mbijetuarat e përdhunimit në ...

Lajmërohet vajza e raportuar e zhdukur në Viti, thotë se mbajt peng e u dhunua seksualisht

Një vajzë dyshohet se është dhunuar, siç raporton Policia e Kosovës, nga një burrë në Komunën e Vitisë.

Kërkohet përkushtimi i OBSH-së për të parandaluar dhunën seksuale

Uashingtoni dhe Brukseli u janë bashkuar kryeqyteteve tjera perëndimore të premten, në thirrjen për “përkushtim të plotë” të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) ...