Postet nga: dhuna seksuale

Statistika të frikshme - 50 gra të dhunuara seksualisht brenda vitit, përkujdesja ndaj tyre e mangët

Vetëm brenda këtij viti në Kosovë janë raportuar rreth 50 gra të dhunuara seksualisht ndërsa një hulumtim i KALLXO.com zbulon se një pjesë e tyre e kalojnë ...

Vazhdohet edhe për dy vjet njohja e statusit për viktimat e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë

Kuvendi i Kosovës ka miratuar në lexim të parë Projektligjin që e vazhdon edhe për dy vjet njohjen e statusit për viktimat e dhunës seksuale gjatë ...

Prokuroria Speciale ngrit aktakuzën e parë në mungesë për dhunim seksual gjatë luftës

Prokuroria Speciale ka ngritur aktakuzën e parë në mungesë, ndaj të akuzuarit me iniciale D.R. për dhunim gjatë lutës në Kosovë.

Ngacmimet seksuale në Kosovë, çdo tri ditë raportohet një rast

Me vetëm 2 vite burgim ishte dënuar një burrë nga Prizreni i cili kishte ngacmuar seksualisht një vajzë 12 vjeçare.

Harvey Weinstein shpallet fajtor për të dytën herë për përdhunim

Ish-producenti i filmave të Holliwoodit, Harvey Weinstein, është shpallur fajtor për përdhunimin e një gruaje.

Këshilli Prokurorial i Kosovës dhe Prokurori i Shtetit reagojnë ndaj deklaratave të kryeministrit Kurti dhe ministres Haxhiu

Këshilli Prokurorial i Kosovës dhe Prokurori i Shtetit kanë reaguar ndaj deklaratave të dhëna sot nga kryeminitri Albin Kurti dhe ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu.

Presidentja Osmani bën thirrje që viktimat e dhunimeve gjatë luftës të regjistrohen në Komision

Gjatë ditës së sotme, oborri i Kuvendit të Kosovës u rrethua me piktura të ndryshme ku të paraqitura ishin peizazhe shumëngjyrëshe dhe simbole të paqes.

Hapet ekspozita “Njeri ish ma i fortë se guri” e Brikena Shabanit

Është hapur sonte në Lapidariumin e Muzeut Kombëtar të Kosovës, ekspozita “Njeri ish ma i fortë se guri” e Brikena Shabanit.