Postet nga: Deti i Kuq

Kina patrullon në Detin e Kinës Jugore ku SHBA-ja me aleatë njoftuan për stërvitje detare

Ushtria e Kinës tha të shtunën se ka kryer patrullime ajrore e detare dhe se të gjitha veprimet “të cilat pengojnë Detin e Kinës Jugore” janë në...

SHBA-ja thotë se ka rrëzuar 15 dronë mbi Detin e Kuq

Forcat e Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve kanë rrëzuar 15 dronë që u lansuan nga lëvizja rebele jemenase, Huthi, në Detin e Kuq dhe Gjirin e Adenit, tha ...

Dy të vrarë nga një sulm raketor i Huthit ndaj një anijeje mallrash

Dy detarë janë vrarë të mërkurën si pasojë e një sulmi raketor nga grupi rebel, Huthi, kundër një anijeje mallrash në Detin e Kuq, njoftuan zyrtarët ...

Fundoset në Detin e Kuq anija që ishte sulmuar nga rebelët 'Houthi'

Një anije e cila ishte sulmuar nga rebelët e Jemenit Houthi është fundosur në Detin e Kuq. Anija Rubymar me flamurin e shtetit të Amerikës Qendrore, Belizë, u ...

Ministrat e Jashtëm të BE-së pajtohen për angazhim të një misioni detar në Detin e Kuq

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian janë pajtuar për të angazhuar një mission detar për t’i mbrojtur anijet prej militantëve të Huthëve në Detin ...

SHBA-ja dhe Britania sanksionojnë zyrtarë të lartë të Huthëve pas sulmeve në Detin e Kuq

Shtetet e Bashkuara dhe Britania kanë thënë të enjten se kanë vendosur sanksione të koordinuara ndaj katër figurave të rebelëve Huthi, për rolin e tyre në ...

Grupi Houthi: Nuk sulmojmë anijet kineze dhe ato ruse në Detin e Kuq

Një zyrtar i lartë i grupit terrorist Houthi, që mbështetet nga Irani, tha se anijet kineze dhe ruse të mallrave do të jenë të sigurta gjatë kalimit përmes ...

Rebelët Houthi zotohen për hakmarrje; SHBA paralajmëron anijet: Qëndroni larg Detit të Kuq

Të premten marina amerikane paralajmëroi anijet me flamur amerikan, që në 72 orët e ardhshme, të largohen nga zonat përreth Jemenit në Detin e Kuq, si dhe në ...