Postet nga: Deportimi i gjashtë 'gylenistëve'

Prokuroria Speciale ‘amniston’ Shpend Maxhunin në rastin e ‘Gylenistëve’

Që nga 29 marsi i vitit të kaluar familjarët e gjashtë shtetasve turq dhe opinioni në Kosovë, e më gjerë nuk kanë asnjë informacion se nga kush erdhi urdhri pë...

Streha e pasigurt: Rritet numri i turqve që duan azil në Ballkan

BIRN-i ka zbuluar që me qindra shtetas turq kanë aplikuar për azil në vendet e Ballkanit që nga puçi i dështuar në vitin 2016, duke kërkuar mbrojtje ...

Sveçla: Po kursehen urdhërdhënësit për deportimin e ‘gylenistëve’

Kryetari i Komisionit Hetimor në lidhje me zbardhjen e dëbimit të shtetasve turq, Xhelal Sveçla ka reaguar pas publikimit të lajmit nga KALLXO.com se Inspektorati Policor i ...

Skandali: Eksperti amerikan konstaton se njëri nga turqit u ekstradua gabimisht

Shkelja më e rëndë e cila ka ndodhur në operacionin për deportimin e gjashtë shtetasve turq sipas ekspertit amerikan Tienmu Ma është se institucionet e Kosovës me ...

Moldavia njëjtë si Kosova, mund t`i dëbojë 48 shtetas turq

Drejtoresha e organizatës për të drejtat e njeriut Amnesty International në Moldavi, AIM, Cristina Pereteatcu, ka thënë për BIRN se besojnë se 48 banorë turq në Moldavi ...

Avokati i Popullit : “Gylenistëve” u janë mohuar të drejtat themelore

Avokati i Popullit me anë të një raporti i ka rekomanduar institucionet shtetërore që në rastet e ngjashme si të “Gylenistëve”, të cilat janë ekstraduar nga Kosova të ...