Postet nga: Deportimi i 6 shtetasve turq

Streha e pasigurt: Rritet numri i turqve që duan azil në Ballkan

BIRN-i ka zbuluar që me qindra shtetas turq kanë aplikuar për azil në vendet e Ballkanit që nga puçi i dështuar në vitin 2016, duke kërkuar mbrojtje ...

Ekskluzive: IPK bën kallëzim penal ndaj 22 policëve për deportimin e ‘gylenistëve’

Më shumë se 1 vjet e 4 muaj pasi gjashtë shtetas turq - të njohur më vonë si “Gylenistët”- u ndaluan dhe u dëbuan në mënyrë të mistershme ...

Thaçi i ‘gjarpëron’ përgjegjësisë për deportimin e gylenistëve

Ndarja e pushteteve, e cementuar në Kushtetutë dhe dokumente tjera ligjore, është sfiduar sot pasdite në një sallë të vogël të ndërtesës së Kuvendit në një polemikë ...

Deputeti i PDK-së: Liderët e dinin për deportimin e 'gylenistëve'

 Deputeti i PDK-së, njëherësh ish-anëtari i Komisionit hetimor për ‘gylenistët’, Hajdar Beqa, ka thënën që të gjitha institucionet kanë qenë të informuara pë...

Turqia u reagon amerikanëve për ‘gylenistët’ e dëbuar nga Kosova

Qeveria turke ka reaguar ndaj deklaratave të Ambasadës amerikane në Prishtinë të bëra lidhur me gjetjet e Komisionit hetimor parlamentar të Kosovës, i cili kishte gjetur 31 shkelje ...

Eksperti amerikan: Tri prova pse "gylenistët" e deportuar nuk ishin të rrezikshëm

Arsyetimi i Agjencisë Kosovare për Inteligjencë, AKI, në lidhje me dëbimin e gjashtë shtetasve turq ishte se ata paraqesin ‘rrezik për sigurinë kombëtare’, andaj edhe duhet ...

Hoti për dëbimin e ‘gylenistëve’: Ky rast mund ta dëmtojë rrugëtimin tonë drejtë BE-së

Shefi i grupit parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Avdullah Hoti ka reaguar pas evidentimit të 31 shkeljeve ligjore të cilat i ka bërë komisioni hetimor parlamentar pë...

Haradinaj reagon pas evidentimit 31 shkeljeve në dëbimin e ‘gylenistëve’

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj ka reaguar pas publikimit të 31 shkeljeve të cilat Komisioni Hetimor Parlamentar për ndriçimin e rastit të dëbimit të gjashtë shtetasve turk i ...