Postet nga: Departamenti Amerikan i Shtetit

DASH: I bëjmë thirrje presidentit Vuçiq që menjëherë dhe pa kushte të lirojnë tre policët kosovarë

Departamentit Amerikan i Shtetit, përmes zëdhënësit Mattheë Miller, i ka kërkuar Serbisë që menjëherë t’i lirojë pa kushte tre policët e Kosovë...

SHBA kërkon lirimin pa kushte të tre pjesëtarëve të policisë së Kosovës

Shtetet e Bashkuara kërkuan të enjten lirimin pa kushte të tre pjesëtarëve të policisë së Kosovës të ndaluar nga forcat serbe. Ky qëndrim u shpreh ...

DASH publikon raportin për lirinë fetare; Cilat janë problemet në Kosovë, Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut?

Departamenti amerikan i Shtetit publikoi të martën raportin vjetor për gjendjen e lirisë fetare në botë gjatë vitit 2022. Në parathënien e raportit, Sekretari amerikan i Shtetit, Antony ...

Zhvillimet rreth drejtësisë - LIVE

Në emisionin “Kallxo Përnime” po transmetohet debati për gjetjet e Departamentit amerikan të Shtetit në sistemin e drejtësisë të Kosovës.

Raporti i DASH: Serbëve të Kosovës u është bërë presion të mos mbështesin parti të tjera përveç Listës Serbe

Ligji u jep qytetarëve mundësinë për të zgjedhur qeverinë e tyre në zgjedhje periodike të lira dhe të ndershme të mbajtura me votim të fshehtë bazuar në ...

DASH: Korrupsioni qeveritar dhe dhuna me bazë gjinore, ndër problemet kyçe në Kosovë

Korrupsioni serioz qeveritar dhe mungesa e hetimeve dhe përgjegjësisë për dhunën me bazë gjinore, janë përmendur si disa prej probleme më serioze në raportin e ...

Osmani në takim me delegacionin e lartë të bizneseve, flasin për rritjen e investimeve amerikane në Kosovë

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim një delegacion të lartë të zyrtarëve e bizneseve të ndryshme amerikane të organizuar nga Zyra e Partneriteteve Globale ...

SHBA mirëpret bisedimet në Bruksel: Themelimi i Asociacionit, kritik për të ardhmen e Kosovës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë mirëpritur bisedimet në takimin e së hënës mes kryeminsitrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, ...