Postet nga: demokratet

Fitore e madhe e Bidenit, demokratët ruajnë kontrollin mbi Senat

Me fitoren në Nevada, demokratët kanë arritur të ruajnë kontrollin e Senatit, pasi arritën 50 vendet e nevojshme senatoriale.

Trump-izmi ka vdekur, rroftë populizmi

Donald Trump ka marrë fund. Trumpizmi gjithashtu. Kjo është pika kryesore e zgjedhjeve afatmesme në SHBA. Shumë prej kandidatëve të mbështetur nga Trump kanë përformuar keq dhe ...

Zgjedhjet e mesmandatit në SHBA: Biden feston suksesin e demokratëve

Amerikanët prisnin me padurim rezultatin përfundimtar të zgjedhjeve të mesmandatit në SHBA të enjten, derisa presidenti Joe Biden festoi atë që ai tha se ishte suksesi i partisë ...

Zgjedhjet afatmesme në SHBA - Çfarë duhet të dimë

Të 435 ulëset në Dhomën e Përfaqësuesve dhe rreth 35 ulëse në Senat po kontestohen në zgjedhjet afatmesme të vitit 2022 në SHBA.  

Jozefina Topalli e përlotur flet para demokratëve: Jam këtu se nuk kam ndërmend të qëndroj anash

Ish-kryetparlamentarja, Jozefina Topalli e rikthyer në Partinë Demokratike (PD), e përlotur e filloi fjalimin e saj në foltoren e Kuvendit Kombëtar të PD-së.

Republikanët në Senat bllokojnë projektligjin për zgjedhjet

Përpjekja gjithëpërfshirëse e Demokratëve për të ndryshuar ligjin amerikan për zgjedhjet dhe votimin u bllokua në Senat të martën, nga senatorët ...

“Dënojeni Trumpin, ose dhuna mund të përsëritet”

 

Trashëgimia e lënë nga Donald Trump - turpi dhe shansi fatlum

Pushtimi i ndërtesës Kapitol Hill dhe fitorja e Demokratëve në shtetin e Georgias do të ndryshojë rrjedhën e presidencës së Biden, shkruan The Economist.