Postet nga: dekreti

Bislimi: Këshilltarët e Thaçit e kanë përgatitur vendimin e Gjykatës Kushtetuese

Ministri i Financave dhe Transfereve, Besnik Bislimi, ka komentuar vendimin e Gjykatës Kushtetuese në lidhje me dekretin e presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi për mandat të ...

AAK dhe Nisma i gëzohen vendimit të Gjykatës Kushtetuese

Nisma Socialdemokrate dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e kanë mirëpritur aktgjykimin e Gjykatës Kushtetuese, e cila i dha të drejtë dekretit të presidentit pë...

‘Protesta' para vendimit të Kushtetueses

Një ditë para se Gjykata Kushtetuese e Kosovës të marrë vendimin final për dekretin e mandatarit, shoqëria civile sot do të organizojë një tubim në sheshet e ...

Komentet e Albin Kurtit me të cilat kërkon nga Kushtetuesja anulimin e dekretit të Thaçit

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, ka dërguar një koment voluminoz në Gjykatën Kushtetuese duke kërkuar që të shpallet jo-kushtetues dekreti i presidentit Thaçi që i jep ...

Presidenti Thaçi e citon Agim Bahtirin për ta kundërshtuar Vetëvendosjen në Kushtetuese

 

Kushtetuesja përcakton afatet për komentet lidhur me dekretin e Thaçit

Gjykata Kushtetuese njoftoi se sot deri në orën 12:00 do t’i pret komentet për caktimin e masës së përkohshme për dekretin që presidenti Hashim Thaç...

Haxhiu i kërkon Thaçit ta bëjë publike letrën për mandatimin e Avdullah Hotit për kryeministër

Ministrja në detyrë e Drejtësisë, Albulena Haxhiu përmes një postimi në Facebook i ka bërë thirrje presidentin Hashim Thaçi që ta bëjë publike letrën ...

Enver Hasani: Presidenti nuk mund ta heqë tarifën edhe nëse aprovohet dekreti për gjendjen e jashtëzakonshme