Postet nga: defender europe 2023

NATO: ‘Air Defender 23’ do të jetë stërvitja më e madhe ndonjëherë - Kosova nuk është pjesë e stërvitjes

Forcat Ajrore Gjermane po përballen me sfidën e saj më të madhe në dekada: Pas katër viteve përgatitje, stërvitja ushtarake e NATO-s Air Defender 23 do ...

A e fshehu Ministria e Mbrojtjes përjashtimin nga “Defender Europe ‘23”?

Në orët e para të mëngjesit të së martës, përkatësisht në orën 03:51, zyra për media e Ministrisë së Mbrojtjes kishte njoftuar mediat se ...

Çka është “Defender Europe” ushtrimi nga i cili u përjashtua Kosova?

Ambasadori amerikan në Kosovë, Jeff Hovenier e ka konfirmuar zyrtarisht se Kosova është përjashtuar nga ushtrimi “Defender Europe 23” si masë sanksionuese pas zhvillimeve të fundit në veri të vendit.

Përjashtimi nga “Defender Europe 2023”, flet ish-komandanti i FSK-së

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë përjashtuar Kosovën, përkatësisht Forcën e Sigurisë së Kosovës, nga ushtrimi “Defender Europe 23”.

LDK reagon pas përjashtimit të Kosovës nga ushtrimi “Europe Defender 2023”

Lidhja Demokratike e Kosovës ka reaguar pas deklaratës së ambasadorit amerikan Jeffrey Hovenier se zyrtarisht Kosova është përjashtuar nga ushtrimi “Defender Europe ’23” si masë sanksionuese pas zhvillimeve ...

Zhvillimet në veri, anulohet aktiviteti në ‘Defender Europe ‘23’

Tensionet dhe situata në veri të vendit ka bërë që të anulohen aktiviteti i paraparë për sot, "Dita e Vizitorëve" në kuadër të ushtrimit ushtarak “Defender ...

Mehaj: Nga 25 shtete pjesëmarrëse, Kosova e 4-ta me më së shumti ushtarë në “Defender 23”

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka deklaruar se Kosova është përmbushëse e çdo detyre dhe çdo obligimi që i kërkohet për t’u bërë pjesë ...

Sot nis 'Defender Europe 23'

Sot në sheshin “Skënderbeu” në Prishtinë, mbahet ceremonia e hapjes së ushtrimit më të madh ndërkombëtar ushtarak në rajonin e Ballkanit “Defender Europe ’23”.