Postet nga: dëbimi

Kosova hesht, OKB i sugjeron dëmshpërblim për 6 shtetasit e dëbuar turq

Gjashtë shtetasit turq Kahraman Demirez, Mustafa Erdem, Hasan Huseyin Gunakan, Yusuf Karabina, Osman Karakaya dhe Cihan Ozkan të arrestuar në Kosovë dhe të dëbuar në Turqi në mars 2018, u ...

Turqia dëbon 150 luftëtarë të huaj

Autoritetet turke kanë deportuar 150 luftëtarë të huaj në vendet e tyre të origjinës, që kur Ankaraja filloi programin e kthimit të tyre, më 11 nëntor të vitit 2019, shkruan ...

Zvicra dëbon imamin kosovar që dhunoi gruan e tij

Një imam kosovar duhet të largohet nga Zvicra pasi ushtroi dhunë ndaj gruas së tij.

I dyshuari për krime lufte 'u dha 5 minuta afat' banorëve të largohen nga shtëpitë në Klinë

Gjykata e Prishtinës i ka caktuar paraburgim të dyshuarit SH.G për krime lufte kundër popullatës civile gjatë vitit 1999 në Klinë.

Komisioni hetimor s’ka kujt t’ia paraqesë raportin për dëbimin e shtetasve turq

Komisionit Hetimor Parlamentar të formuar për të hetuar rastin e dëbimit të gjashtë shtetasve turq nga Kosova për në Turqi, i ka skaduar mandati pa arritur të ...

Rasti i 'gylenistëve', Komisioni Parlamentar sot merr në pyetje ministrin Pal Lekaj

Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me ndriçimin e rastit të dëbimit të gjashtë shtetasve turq sot do të mbajë mbledhje.

Rasti i ‘gylenistëve’, shefi i AKI-së Shpend Maxhuni të hënën merret në pyetje

Driton Selmanaj, zëvendës-kryesues i Komisionit Hetues Parlamentar për depërtimin e gjashtë shtetasve turk, ka konfirmuar për KALLXO.com se ky Komision të hënën ...

Mospajtime rreth pranisë së mediave në komisionin hetimor për dëbimin e shtetasve turq

Mbledhjen e komisionit hetimor për rastin e dëbimit të shtetasve turq, e kanë lëshuar Ganimete Musliu, Haxhi Shala, Muharrem Nitaj, Bahrim Shabani.