Postet nga: danimarkë

Danimarkë: Ligji për t’i tjetërsuar lagjet me migrantë konsiderohet racist

Banorët e zemëruar të një lagjeje në Kopenhagë kanë thënë se do t’i rezistojnë ligjit danez që u mundëson autoriteteve t’i dëbojnë banorë...

Danimarka hap për publikun bunkerin sekret në rast lufte bërthamore

Në Danimarkë një bunker i ndërtuar në kulmin e Luftës së Ftohtë për t’i rezistuar një konflikti të mundshëm bërthamor dhe i mbajtur sekret ...

Një kompani daneze prodhon robotin që e mbush veturën me karburant

Në kohën kur teknologjia po i pushton të gjitha sferat e jetës, metoda e hedhjes së karburantit në rezervuarët e automjeteve është ende një proces mekanik që ...

Të shtënat në Danimarkë 'nuk ishin akt terrori'

Policia në Danimarkë tha se sulmuesi, që hapi zjarr në një qendër tregtare në Kopenhagë të dielën, ka të ngjarë që ka vepruar i vetëm dhe ka ...

Për dhe kundër huazimit të qelive për Danimarkën

Një Qendër e Paraburgimit që gjendet në Fshatin Pasjak, në afërsi të qytetit të Gjilanit, pritet të jetë vendi ku 300 të burgosur nga Danimarka do të vendosen së ...

Restoranti i shqiptarit shpallet më i miri në botë për vitin 2021

Restoranti ‘Noma’ në Kopenhagë të Danimarkës me pronar Rene Rexhepi është emëruar si restoranti më i mirë në botë për vitin 2021 nga "50 Worlds Best".

Danimarka heq dorë nga vaksina e kompanisë J&J

Danimarka ka thënë të hënën se do të heqë vaksinën e kompanisë Johnson & Johnson nga fushata e saj e vaksinimit kundër koronavirusit, pas shqetë...

Gjermania e Danimarka mund të shtyjnë dozën e dytë të vaksinës

Gjermania dhe Danimarka po shqyrtojnë mundësinë e shtyrjes së dhënies së dozës së dytë të vaksinës kundër COVID-19 të kompanive BioNTech dhe Pfizer për ...