Postet nga: COVID

G7 do të diskutojë për shpërndarjen e barabartë të vaksinave

Më 19 shkurt udhëheqësit e G7-ës do të takohen për të diskutuar për pandeminë e koronavirusit dhe rimëkëmbjen e ekonomisë botërore, njoftoi ...

(VIDEO) Votohet pa mbajtje të distancës fizike, në fshatin Greme të Ferizajt

Në qendrën e votimit në shkollën fillore “Jeta e re” në fshatin Greme të Ferizajt, nuk është duke u respektuar distanca.

Eurovizion do të mbahet këtë vit, por me rregulla të reja

Ekipi i Eurovizionit ka konfirmuar se festivali evropian i këngës do të zhvillohet sivjet, për dallim që vitin e kaluar nuk u mbajt për shkak të ...

Studimi: Vaksina AstraZeneca mund të frenojë transmetimin e koronavirusit

Vaksina e kompanisë AstraZeneca kundër koronavirusit shfaq shenja se përveç mbrojtjes nga virusi, mund të ulë shkallën e transmetimit të tij, thanë studiuesit të mërkurën ...

Humolli: AstraZeneca, vaksina e parë e COVAX-it në Kosovë

Isme Humolli, zyrtare profesionale e emergjencave e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në Kosovë, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se në ...

OBSH vazhdon hetimet mbi origjinën e COVID-it

Një ekip shkencëtarësh të Organizatës Botërore të Shëndetësisë që po zhvillon hetime rreth origjinës së koronavirusit të ri, vizitoi të hënën ...

COVID-19 dhe rritja e autoritarizmit

Miratimi i vaksinave kundër sëmundjes COVID-19 ka rritur shpresat se “normalja e re” e një bote post-pandemike do të fillojë të shfaqet në vitin 2021.

Ligji për Rimëkëmbjen ekonomike pritet të votohet sot