Postet nga: coronavirusi

Kina “do të forcojë bashkëpunimin global” për gjetjen e vaksinës për COVID-19

Kina do të forcojë bashkëpunimin ndërkombëtarë rreth testimeve të vaksinave eventuale për COVID-19, tha ministri kinez i Shkencës dhe Teknologjisë.

Një i vdekur dhe 48 të infektuar nga coronavirusi në Serbi

Në Serbi gjatë 24 orëve të fundit ka vdekur edhe një person nga sëmundja COVID-19, që e shkakton coronavirusi i ri.

Suedia ofron testim falas për këdo që ka simptoma të coronavirusit

Të enjten Suedia tha se do të sigurojë testim falas, për këdo që ka simptoma të coronavirusit dhe do të kryejë gjurmime të kontakteve, të atyre që janë ...

Ibuprofeni po testohet për trajtim të coronavirusit

Shkencëtarët janë duke nisur një testim për të kuptuar nëse ilaçi ibuprofen mund t’iu ndihmojë pacientëve që janë të sëmurë me coronavirusin ...

Mali i Zi shpall fundin e epidemisë së coronavirusit

Mali i Zi shpalli të martën fundin e epidemisë së coronavirusit, me rekomandim të Institutit për Shëndetin Publik.

Mbi 6 milionë të infektuar në botë nga coronavirusi

Numri i rasteve të prekura me coronavirus në gjithë botën e ka tejkaluar shifrën 6 milionë të shtunën, sipas të dhënave të Universitetit John Hopkins.

Mbretëria e Bashkuar autorizon përdorimin e Remdesivirit kundër coronavirusit

Ilaçi i quajtur, Remdesivir, që besohet se zvogëlon kohën e shërimit të pacientëve nga coronavirusi, është miratuar për përdorim nga Sistemi Kombëtar ...

Edhe 3 të vdekur nga COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Ministria e Shëndetësisë ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut janë regjistruar 16 raste të reja të të infektuarve, 3 viktima dhe ...