Postet nga: Cmimi

Ismail Kadare merr çmimin letrar ‘Prozart’

Shkrimtari Ismail Kadare ka marrë çmimin letrar “Prozart” për vitin 2020, çmim i cili ndahet nga Festivali Ndërkombëtar i Letërisë “Pro-za ballkanik” në Maqedoninë e Veriut.

Shkrimtari Agim Gjakova fiton çmimin ‘Beqir Musliu’ për vitin 2020    

Shkrimtari Agim Gjakova është shpallur fitues i çmimit letrar “Beqir Musliu” për vitin 2020,  çmim që ndahet nga Komuna e Gjilanit në bashkëpunim me klubin letrar të krijuesve gjilanas ...

Adriana Matoshi fiton çmim në festivalin 'SEE a Paris'

Aktorja Adriana Matoshi ka fituar çmimin ‘Aktorja më e mirë’ në Festivalin kinematografik francez të Europës Jug-Lindore, "SEE a Paris".

Shpallet konkursi për çmimet vjetore në kinematografi 

Ministria e Kulturës ka shpallur konkursin për çmimet kombëtare vjetore në kinematografi; Çmimin Kombëtar për Vepër Jetësore “Bekim Fehmiu” dhe “Çmimin vjetor pë...

Vushtrriasi shiste miell ilegal nga Serbia me çmime shumëfish më të larta, arrestohet

Inspektoriati i Komunës së Vushtrrisë ka njoftuar se gjatë ditës së sotme pas raportimeve nga qytetarët ka ndaluar një shitës në fshatin Pestovë.

Filmi ‘Cirku fluturues' merr çmim në Itali

Filmi “Cirku fluturues”, me regji të Fatos Berishës, ka marrë çmimin “Filmi më i mirë ndërkombëtar” (Best International Feature Film) në edicionin e Pestë të Festivalit ‘Fabrique ...