Postet nga: Cmimi

Rizvanolli:  Situata me energji elektrike është e jashtëzakonshme

Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli ka thënë se situata më energji elektrike në vend është e jashtëzakonshme. Kjo sipas saj për shkak të çmimit të lartë të ...

Hapet konkursi për çmimin ‘Azem Shkreli’ për 2021

Ministria e Kulturës, Rinisë  dhe Sportit ka hapur konkursin për Çmimin kombëtar për vepër jetësore, “Azem Shkreli” dhe çimeve tjera vjetore për letë...

Brikena Sopi pranoi çmimin ‘Katarina Josipi’ për vitin 2021

Dramaturgja Brikena Sopi është fituese e Çmimit të parë për Dramë Origjinale Shqipe “Katarina Josipi”, për vitin 2021. Këtë çmim ajo e mori për dramën “Hekurudha’.

Filmi ‘Vera andrron detin’ fiton çmimin e madh në Tokio

Filmi ‘Vera andrron detin’, me regji të Kaltrina Krasniqit ka marrë çmimin “GrandPrix” në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Tokio, (Tokyo International Film Festival)

Filmi 'Pa vend' nominohet për çmimin e Akademisë Evropiane të Filmit

Filmi "Pa vend" i regjisorit Samir Karahoda është përzgjedhur në mesin e pesë filmave të shkurtër që do të garojë për çmimin “European Short Film 2021” të Akademisë ...

Prokurorja speciale nderohet me "Çmimin për Guxim - Vasfije"

Qendra Kosovare për Rehabilitimin e Viktimave të Torturës ka nderuar me "Çmimin për Guxim - Vasfije", Drita Hajdarin, prokurore e Prokurorisë Speciale të Kosovës.

Kush është Abdulrazak Gurnah, fituesi i çmimit 'Nobel' për Letërsi?

Shkrimtari Abdulrazak Gurnah, me origjinë nga Zanzibari i Tanzanisë është shpallur fituesi i çmimit “Nobel” për letërsi këtë vit nga Akademia Suedeze.

Kadrush Radogoshi merr çmimin për guximin intelektual në Gjakovë

Shkrimtari Kadrush Radogoshi ka marr çmimin “Guximi intelektual” që ndahet nga Shoqata e Intelektualëve “Jakova” në Gjakovë, për vitin 2020.