Postet nga: çmimi nobel

Priti mbi 400 mijë refugjatë nga Kosova, Kukësi qyteti i parë që ishte nominuar për çmimin Nobel

Kukësi është qyteti i parë ndonjëherë që ishte nominuar për çmimin Nobel në vitin 2000, pasi gjatë luftës në Kosovë priti më shumë se 400 mijë refugjatë.

Fituesit e Nobelit do të shpërblehen me më shumë para këtë vit

Fondacioni Nobel bëri të ditur më 15 shtator se do ta rrisë shumën monetare të shpërblimit për fituesit e çmimeve Nobel këtë vit. Shuma është rritur ...

Rusisë dhe Bjellorusisë i ndalohet pjesëmarrja në ceremoninë e çmimit Nobel  

Vendimi vjen disa orë pasi Rusia shpalli një fitues të çmimit Nobel për Paqe si "agjent i huaj".

Rusia e shpall laureatin e Nobelit si “agjent të huaj”

Autoritetet ruse e kanë shpallur gazetarin Dmitry Muratov si “agjent të huaj”, vendim që zakonisht merret kundër kritikëve të Kremlinit.

Suedia tërheq ftesën që ia bëri ambasadorit rus për ceremoninë Nobel

Fondacioni i Nobelit e ka revokuar vendimin e tij për ta ftuar ambasadorin rus në Suedi, në ceremoninë e ndarjes së çmimeve Nobel, pas kritikave të ashpra që ka ...

Ndahet çmimi Nobel për Kimi

Akademia Mbretërore Suedeze e Shkencave ka bërë të ditur se fitues të çmimin Nobel për Kimi për vitin 2022 janë: Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal dhe K. ...

Suedezi Svante Paabo fiton Çmimin Nobel për Mjekësi

Shkencëtari suedez, Svante Paabo, ka fituar Çmimin Nobel për Mjekësi, për shkak të zbulimeve të lidhura me evolucionin njerëzor.

Regjisorja kosovare vë në skenë polemikat për Çmimin Nobel të Peter Handke

Me një kast aktorësh dhe ekip nga i gjithë Ballkani, Italia dhe Franca, një shfaqje e re trajton polemikat rreth nderimit të Peter Handke me Çmimin Nobel për ...