Postet nga: centrali berthamor

Sulmohet centrali bërthamor në Ukrainë, palët akuzojnë njëra-tjetrën

Luftimet mes forcave ukrainase dhe ruse nuk kanë të ndalur. Ndërkohë palët kanë akuzuar njëra-tjerën për bombardime në centralin më të madh bërthamor në ...

Rusia akuzon Ukrainën për sulmin ndaj centralit bërthamor të Zaporizhias

Rusia akuzoi të premten ushtrinë ukrainase se po bombardonte termocentralin bërthamor të Ukrainës në Zaporizhia, më i madhi në Evropë, dhe akuzoi se qeveria e Volodymyr Zelensky-t po ...

OKB e alarmuar me zhvillimet në centralin bërthamor të kontrolluar nga forcat ruse

Ukraina e ka informuar Agjencinë Ndërkombëtare për Energji Bërthamore (ANEB) se menaxhmenti në centralin bërthamor Zaporizhja është nën urdhrat e komandantit të forcave ruse, ...

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike: Nuk ka rrjedhje të materialit radioaktiv në Zaporizhzhya

Drejtori i përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike, Rafael Grossi,  ka thënë se nuk ka lëshim të materialit radioaktiv nga termocentrali bërthamor ...

Zelensky: Sulmi i centralit bërthamor mund ta kishte efektin sa gjashtë Çernobilë

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky thotë se sulmi rus në termocentralin bërthamor të Zaporizhzhya mund të kishte shkaktuar shkatërrim të barabartë me "gjashtë Çernobilë".

Forcat ruse kanë e 'pushtuar' centralin bërthamor të Zaporizhzhia

Forcat ruse e kanë "pushtuar" termocentralin bërthamor të Zaporizhzhia (NPP) në Ukrainën jugore pasi një zjarr shpërtheu në objekt herët të premten, sipas Inspektoratit Rregullator Shtetë...

Udhëheqësit botërorë dënojnë sulmin rus në centralin bërthamor në Ukrainë

Udhëheqësit botërorë po akuzojnë Rusinë se po rrezikon sigurinë e një kontinenti të tërë pasi forcat e saj sulmuan një termocentral bërthamor dhe ndezën ...

Ukrainë, Centrali bërthamor i Zaporizhzhia në zjarr

Sytë e të gjithëve janë të drejtuar tek centrali bërthamor Zaporizhzhia në Ukrainë, ku zyrtarët raportuan një zjarr që shpërtheu mes bombardimeve të forta nga forcat ...