Postet nga: Çekia

Shkupi merr mbështetje nga Austria, Çekia dhe Sllovenia për bisedimet me BE-në

Maqedonia e Veriut ka marrë mbështetje për nisjen e bisedimeve me Bashkimin Evropian nga Austria, Republika Çeke dhe Sllovenia, një ditë pasi Bullgaria tha se do të vazhdojë ...

Presidenti i Çekisë me falje për bombardimet e NATO-s ndaj Jugosllavisë

Presidenti i Çekisë, Zeman "shpëton shpirtin" dhe kërkon falje për bombardimet e NATO-s ndaj Jugosllavisë. Presidenti Vuçiç i shpreh mirënjohje përgjithmonë.

Çekia kërkon nga Këshilli Evropian të dënojë përfshirjen e Rusisë në shpërthimin e vitit 2014

Kryeministri i Çekisë, Andrej Babis tha se ka kërkuar nga Këshilli Evropian që të dënojë Rusinë për përfshirjen e saj në shpërthimin vdekjeprurës ...

NATO "në solidaritet të plotë" me Çekinë

Vendet anëtare të NATO-s shprehën mbështetje të plotë për Çekinë në mosmarrëveshjen e saj me Rusinë, por nuk treguan gatishmëri për veprime të ...

Pas gjashtë muaj mbyllje, Çekia hoqi gjendjen e jashtëzakonshme

Në Çeki u rihapën të hënën shkollat, bibliotekat, kopshtet zoologjike dhe dyqanet për fëmijë, pas disa muajsh mbylljeje, për shkak të përhapjes së ...

Vaksina ruse shkakton përplasje politike në Çeki

Vaksina ruse shkakton përplasje politike në Çeki

Presidenti i Çekisë, Millosh Zeman, bëri thirrje për shkarkimin e ministrit të Shëndetësisë, Jan Blatny, për shkak se nuk nxiton për ta lejuar pë...

Komunistët Çekë tregojnë besnikëri ndaj Kinës

Animi turpërues i Partisë Komuniste Çeke ndaj Kinës po shqetëson pjesë të institucionit politik dhe shërbimeve të sigurisë, veçanërisht duke pasur parasysh se ajo ...

Në Çeki janë shëruar tre raste me koronavirus

Në Republikën e Çekisë janë shëruar tre raste me koronavirusin e ri. Deri më tani, Çekia është një nga vendet e pakta në botë, në të cilën ...