Postet nga: Çekia

Ambasadorët e Gjermanisë dhe Çekisë mbështesin heqjen e vizave për Kosovën

 Në tryezën me temën “Agjenda Evropiane 2022”,  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde tha se Gjermania e ka mbështetur Kosovën në reformën për ...

Çekia u bën thirrje qytetarëve të saj të largohen nga Rusia

Republika Çeke ka lëshuar një paralajmërim për qytetarët e saj për t’u larguar nga Rusia, pasi Moska shpalli mobilizimin ushtarak muajin e kaluar.

Osmani - Ministrit të Çekisë: Është vendimtare që procesi i liberalizimit të vizave të përfundojë gjatë presidencës çeke

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim ministrin e Jashtëm të Republikës çeke, Jan Lipavský.

Ministri i Jashtëm çek: E pamundur të parashikohet një datë kur mund të hiqen vizat për Kosovën

Zëvendëskryeministri i Kosovës për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi ka pritur në takim ministrin e Jashtëm të Republikës së Çekisë, Jan Lipavsky.

Osmani: Me kryeministrin e Çekisë diskutova për liberalizim të vizave e anëtarësim në NATO e Këshill të Evropës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, njoftoi se gjatë takimit me kryeministrin e Çekisë, Petr Fiala, ka diskutuar për procesin e liberalizmit të vizave. Sipas Osmanit ky vendim është ...

Me Çekinë nën drejtimin e presidencës së BE-së, Osmani shprehet optimiste për vizat

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani gjatë vizitës së saj në Slloveni u shpreh optimiste që gjatë drejtimit të Këshillit të Bashkimit Evropian nga Çekia mund të priten hapa ...

Çekia i jep fund gjendjes së jashtëzakonshme për COVID-19

Republika Çeke i ka dhënë fund gjendjes së jashtëzakonshme epidemike, që ishte vendosur për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Udhëheqësit e Polonisë, Çekisë dhe Sllovenisë vizitojnë Ukrainën

Udhëheqësit e Polonisë, Republikës Çeke dhe Sllovenisë po udhëtojnë për në Kiev të Ukrainës, i cili aktualisht është nën sulme zjarri, në një ...