Postet nga: Çekia

Media çeke: Hap historik, presidenti pritet të emërojë ambasador në Kosovë

Republika Çeke ka ambasadë në Prishtinë, por asnjëherë në pesëmbëdhjetë vitet e pavarësisë së Kosovës zyrën nuk e ka udhëhequr një diplomat çek ...

Më shumë se 320 mijë refugjatë ukrainas në Çeki

Më shumë se 325,000 refugjatë të luftës nga Ukraina, me status të mbrojtur, janë aktualisht në Çeki, ka thënë Ministria e Brendshme e këtij shteti të mërkurë...

Pavel fiton zgjedhjet presidenciale në Çeki

Gjenerali në pension, Petr Pavel, fitoi zgjedhjet presidenciale në Republikën Çeke, pas një fushate që shfaqi mbështetje të fortë për NATO-n dhe Bashkimin Evropian dhe mbështetje ...

Vjosa Osmani

Çekia përfundon presidencën e Këshillit të Evropës, Presidentja Osmani e falënderon për ndihmën ndaj Kosovës

Republika e Çekisë ka përmbullur presidendën e Këshillit të Evropës dhe me këtë rast, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka falënderuar kryeministrin, Peter ...

REL: Propozimi i Çekisë për liberalizimin e vizave për Kosovën nuk kalon

Radio Evropa e Lirë shkruan se pasditen e 16 nëntorit ka skaduar afati për vendet e BE-së që me të ashtuquajturën procedurë të heshtur, t'i paraqesin vërejtjet ...

Presidenca çeke e BE-së: Të themelohet Asociacioni i komunave me shumicë serbe

Presidenca Çeke e Bashkimit Evropian, u ka bërë thirrje Serbisë dhe përfaqësuesve të serbëve të Kosovës që të kthehen në institucione të Kosovës.

Mijëra protestues në Pragë kërkojnë dorëheqjen e qeverisë dhe zgjedhje të parakohshme

Mijëra njerëz u mblodhën në qendër të Pragës të premten për të protestuar kundër qeverisë së qendrës së djathtë, duke e fajë...

Ambasadori çek në Kosovë: Shtetet anëtare të BE-së s’e kanë vënë në pikëpyetje liberalizimin e vizave

Ambasadori i Çekisë në Kosovë, Pavel Bilek ka thënë se nga takimi i grupit punues për liberalizimin e vizave i Këshillit të BE-së më 13 tetor, duhet parë ...