Postet nga: Çekia

REL: Propozimi i Çekisë për liberalizimin e vizave për Kosovën nuk kalon

Radio Evropa e Lirë shkruan se pasditen e 16 nëntorit ka skaduar afati për vendet e BE-së që me të ashtuquajturën procedurë të heshtur, t'i paraqesin vërejtjet ...

Presidenca çeke e BE-së: Të themelohet Asociacioni i komunave me shumicë serbe

Presidenca Çeke e Bashkimit Evropian, u ka bërë thirrje Serbisë dhe përfaqësuesve të serbëve të Kosovës që të kthehen në institucione të Kosovës.

Mijëra protestues në Pragë kërkojnë dorëheqjen e qeverisë dhe zgjedhje të parakohshme

Mijëra njerëz u mblodhën në qendër të Pragës të premten për të protestuar kundër qeverisë së qendrës së djathtë, duke e fajë...

Ambasadori çek në Kosovë: Shtetet anëtare të BE-së s’e kanë vënë në pikëpyetje liberalizimin e vizave

Ambasadori i Çekisë në Kosovë, Pavel Bilek ka thënë se nga takimi i grupit punues për liberalizimin e vizave i Këshillit të BE-së më 13 tetor, duhet parë ...

Ambasadorët e Gjermanisë dhe Çekisë mbështesin heqjen e vizave për Kosovën

 Në tryezën me temën “Agjenda Evropiane 2022”,  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde tha se Gjermania e ka mbështetur Kosovën në reformën për ...

Çekia u bën thirrje qytetarëve të saj të largohen nga Rusia

Republika Çeke ka lëshuar një paralajmërim për qytetarët e saj për t’u larguar nga Rusia, pasi Moska shpalli mobilizimin ushtarak muajin e kaluar.

Osmani - Ministrit të Çekisë: Është vendimtare që procesi i liberalizimit të vizave të përfundojë gjatë presidencës çeke

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim ministrin e Jashtëm të Republikës çeke, Jan Lipavský.

Ministri i Jashtëm çek: E pamundur të parashikohet një datë kur mund të hiqen vizat për Kosovën

Zëvendëskryeministri i Kosovës për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog, Besnik Bislimi ka pritur në takim ministrin e Jashtëm të Republikës së Çekisë, Jan Lipavsky.