Postet nga: bullgari

Presidentja Osmani pritet me ceremoni shtetërore nga homologu i saj bullgar, Rumen Radev

Me ceremoni të lartë shtetërore, Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani është pritur nga homologu i saj, presidenti i Bullgarisë Rumen Radev.

Presidentja Vjosa Osmani udhëton për vizitë zyrtare në Bullgari

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, me ftesë të homologut të saj, Rumen Radev, ka udhëtuar për vizitë dyditore zyrtare në Bullgari.

Turqia arreston dy persona për vrasjen e një polici bullgar

Dy persona janë arrestuar në Turqi në lidhje me vrasjen e një polici kufitar bullgar, njoftoi drejtori i Shërbimit Kombëtar Hetues i Bullgarisë, Borislav Sarafov.

Hapja e një klubi kulturor maqedonas në Bullgari rrit tensionet mes dy shteteve

Në qytetin e Bllagoevgradit në Bullgari më 30 tetor është hapur një klub kulturor maqedonas me emrin “Nikolla Vapcarov”, si kundërpërgjigje ndaj hapjes së klubeve kulturore bullgare në Maqedoninë ...

Gruaja me mushkëri të reja që bën thirrje për më shumë dhurues organesh

Më 2009, Irene Dikova, ka qenë skiatore alpine dhe vrapuese e jashtëzakonshme.

Bullgarët ndihmojnë refugjatët ukrainas

Bullgaria është mes atyre vendeve që nuk kanë pranuar të furnizojnë me armë Ukrainën e që nuk po e mbështesin në mënyrë aktive Kievin në aspektin diplomatik. ...

Bullgari, sondazhet: Partia GERB, fituese e zgjedhjeve të përgjithshme

Partia GERB, e ish-kryeministrit Bojko Borisov, ka gjasa të fitojë zgjedhjet e së dielës në Bullgari, të katërtat në vend në më pak se dy vite. Vendi po ...

Autobusi që bartte emigrantë përplasi për vdekje dy policë bullgarë

Dy oficerë të policisë bullgare humbën jetën mëngjesin e së enjtes, pasi automjeti i tyre u përplas nga një autobus me emigrantë. Oficerët u pë...