Postet nga: bujqit

Ministria e Bujqësisë ka ndarë mbi 12 milionë euro subvencione për mbi 8 mijë bujq

Ministria e Bujqësisë ka njoftuar se ka ndarë 12 milionë e 128 mijë euro për subvencione në bujqësi, për 8 mijë e 806 bujq.

Kurti në Suharekë: Bujqit në Kosovë më të përkrahurit krahasuar me rajonin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, vizitoi sot fshatin Sopi të Komunës së Suharekës, ku filluan korrje-shirjet e grurit.

Pas subvencionimit të bujqve, Ministria e Bujqësisë kërkon që të mos rriten çmimet e produkteve

Ministria e Bujqësisë ka kërkuar që të mos ngritët çmimet e bukës dhe produkteve të tjera, për të cilat janë ndarë 52 milionë subvencione nga bujqit.

Ministria e Bujqësisë tregon datën se kur hapet aplikimi për subvencione për bujqit

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural ka njoftuar përmes një komunikate se më 26 prill të këtij viti do të hapë periudhën e aplikimit për ...

Peci: Gruri do të subvencionohet me 474 euro për hektar, patatja me 654 euro

Ministri i Bujqësisë, Faton Peci, tha se bujqit kosovar do të mbështetën financiarisht me nga 474 euro për hektar në kulturën e mbjelljes së grurit. Ndë...

Komuna e Rahovecit shpërndau sot 300 motokultivatorë që bujqit i prisnin nga viti 2020

Komuna e Rahovecit ka shpërndarë sot 300 motokultivatorë për bujqit e kësaj komune, të cilët këto mjete pune i prisnin që nga viti 2020.

Ministri Peci: Do të subvencionohen bujqit që kanë më shumë se dy hektarë grurë

Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Faton Peci, në emisionin “Kallxo Përnime” ka thënë se bujqit duhet të kenë më shumë se dy hektarë grurë pë...

Hoti paralajmëron vit të vështirë për bujqit: Qeveria urgjentisht të rrisë subvencionet

Ish-kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka paralajmëruar një vit të vështirë për bujqit. Sipas tij, ky vit do të jetë i tillë, nëse Qeveria nuk ...