Postet nga: Bruksel

Thaçi e Vuçiq sot pritet të takohen në Bruksel

Federica Mogherini, shefe e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, do të presë sot në Bruksel presidentët e Kosovës dhe të Serbisë, Hashim Thaçi dhe Aleksandar ...

Ministri i arsimit komenton rastin e zyrtares që dyshohet se vjedhi në Bruksel

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyçi është deklaruar sa i përket rastit ku një zyrtare e MASHT-it është kapur duke vjedhur në një prej dyqaneve ...

Vulin tregon nëse do të ketë kompromis me Kosovën

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, është shprehur pesimist sa i përket arritjes një kompromisi të mundshëm ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në dialogun në Bruksel.

NATO pritet të rrisë gatishmërinë e trupave

Ministrat e Mbrojtjes të NATO-s pritet t'i japin dritën jeshile një nisme të re të Shteteve të Bashkuara që do të rrisë gatishmërinë e trupave të Aleancës, ...

Platforma, përpjekje për konsensus rreth dialogut me Serbinë

Platforma e hartuar nga Qeveria e Kosovës për dialogun me Serbinë, e cila pret edhe miratimin e Kuvendit, është përpjekje për arritjen e një konsensusi gjithë...

Dy 'Kërkesat Urgjente' të Mogherinit për Thaçin e Vuçiqin

Federica Mogherini, Përfaqësuesja e Lartë për Punë të Jashtme dhe Politikën e Sigurisë njëkohësisht edhe nënkryetarja e Komisionit Europian, u takua sot me ...

Vuçiqit Momentalisht i Mjafton Ndërmjetësimi i BE-së

Gjatë një konference për gazetarë pas takimit me kryetarin e Republikës Serbe të Bosnjës Millorad Dodik, Aleksandar Vuçiq e mohoi se është duke u diskutuar pë...

BE Bën Thirrje për Qetësi pas Incidentit Diplomatik Serbi- Maqedoni

Një zëdhënës i Komisionit Europian i tha BIRN-it përmes një deklarate të martën se incidenti diplomatik në Shkup është “një çështje bilaterale mes dy vendeve, ...