Postet nga: Brexit

BE Miraton Rezolutë për Bashkëpunim me Britaninë Pas Brexitit

Ligjvënësit e Bashkimit Europian kanë miratuar një rezolutë jo të detyrueshme duke kërkuar një marrëveshje për asociim me Britaninë, pasi kjo e fundit të largohet ...

Tusk: BE nuk Dëshiron Mur me Mbretërinë e Bashkuar

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk ka insistuar se Bashkimi Europian nuk “dëshiron ndërtimin të murit”, mirëpo Brexit nënkupton “se do të ecim secili në...

May Përjashton një Referendum të Dytë për Brexit-in

Kryeministrja britanike, Thereza May kategorikisht e hodhi poshtë mundësinë për referendum për Brexit-in dhe tha se mossuksesi në zbatimin e vendimit nga ai i fundit do ta ...

Trump: Unë do të Negocoja Ndryshe për Brexit

Presidenti i ShBA-së, Donald Trump në një intervistë përballë gazetarit Piers Morgan të ITV ka thënë se ai do të kishte marrë një qëndrim ndryshe nga kryeministrja ...

Moscovici: Dyert e BE-së Mbesin të Hapura për Britaninë

Në rast se Britania dëshiron të shfuqizojë epilogun e referendumit që u zhvillua në vitin 2016 për largimin e vendit nga Bashkimi Europian, atëherë dyert e unionit do ...

Donald Tusk me Plan për të 'Ringjallur' BE-në

Presidenti i Këshillit të Europës, Donald Tusk, ka propozuar programin ambicioz, i cili parasheh zhvillimin e 13 samiteve brenda dy viteve të ardhshme, me qëllim të ringjalljes së ...

Marshim në Londër Kundër BREXIT

Mijëra persona janë mbledhur në qendër të Londrës për një marshim, që ka si destinacion sheshin para Parlamentit, në shenjë proteste ndaj planeve të Qeverisë që ...

Watson: Britania e Madhe nuk po Largohet nga Europa

Lordi Alan Watson nga Richmondi i Anglisë ka mbajtur ligjëratën me titull “Çka do të thotë Brexit-i?” para studentëve e profesorëve të Universitetit të  Prishtinës.