Postet nga: Brexit

BE-ja dhe Britania me qëndrime të ndryshme në prag të bisedimeve për BREXIT

Bashkimi Evropian dhe Britania thanë se një marrëveshje pas BREXIT-it është ende larg ndërkaq mosmarrëveshjet vazhduan të hënën derisa kjo është një javë vendimtare bisedimesh ...

Merkel: BE-ja dhe Britania kanë bërë përparim “shumë të kufizuar” në negociata

Bashkimi Evropian dhe Britania e Madhe kanë bërë përparim “shumë të kufizuar” në negociatat rreth marrëdhënies së tyre në të ardhmen, ka thënë kancelarja gjermane, ...

Shefja e FMN-së bën thirrje për zgjatje të bisedimeve tregtare pas BREXIT-it

Mbretëria e Bashkuar dhe Bashkimi Evropian nuk duhet “të shtojnë paqartësitë” duke refuzuar që të shtyjnë periudhën e negociimit të marrëveshjes për tregti pas BREXIT-it, ...

Babai i Boris Jonhnson do të aplikojë për shtetësi franceze

Babai i kryeministrit britanik, Boris Johnson, do të aplikojë për shtetësi franceze pasi të përfundojë BREXIT-i, raporton 'Sunday Times'.

Shefi i negociatave për BREXIT del pozitiv në coronavirus

Zyrtari i Bashkimit Evropian, Michel Barnier ka dalë pozitiv në coronavirus.

Gazetarët bojkotuan konferencën e kryeministrit britanik pasi u përjashtuan disa media

Gazetarët u larguan nga një konferencë e mbajtur nga kryeministri britanik, Boris Johnson, për planet e Brexit-it, pasi drejtori i komunikimit të kryeministrit ndau mediat që do të ...

Merkel: Brexit një plagë e thellë për të gjithë ne

Kancelarja gjermane Angela Merkel shprehu dëshirën e saj për një lidhje ende të ngushtë me Britaninë e Madhe.

Hiqet flamuri i Britanisë nga radha e shteteve anëtare të BE-së

Flamuri i Britanisë së Madhe është larguar nga ndërtesa e Këshillit të Europës në Bruksel.