Postet nga: Bota

Të paktën 22 të vrarë nga sulmet me bomba në Afganistan

Zyrtarët në Afganistan më 24 prill raportuan për një valë të sulmeve, ku u vranë të paktën 22 persona. Sulmet ndodhën në pesë provinca të këtij vendi, ...

Gates parashikon që bota do t'i kthehet normalitetit deri në fund të 2022-ës

Bashkëthemeluesi i kompanisë Microsoft, Bill Gates, ka vlerësuar se bota do të jetë në gjendje të kthehet në normalitet, deri në fund të vitit 2022.

Grupi i Katërshes, mekanizëm për financimin e një miliard vaksinave për Azinë Juglindore

Presidenti Joe Biden dhe kryeministrat e Japonisë, Indisë dhe Australisë do të takohen sot virtualisht në kuadër të atij që njihet si “Dialogu Katërsh mbi Sigurisë”, ku do ...

Një vit më pas, OBSH-ja ende në hall për menaxhimin e pandemisë

Kur Organizata Botërore e Shëndetësisë e deklaroi koronavirusin një pandemi, një vit më pare, ajo e bëri këtë pas disa javë rezistence për ta ...

Udhëheqësit e BE-së dhe NATO-s diskutojnë prioritetet e sigurisë për Evropën

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg mori pjesë të premten në një samit të Bashkimit Evropian për të diskutuar përparësitë e sigurisë dhe mbrojtjes ...

Viti 2020 me më pak raste të diagnostikuara me kancer

Arnisa Osmani, është e mbijetuar e kancerit të gjirit. Në Ditën Botërore Kundër Kancerit, ajo ka treguar për dëshirën e madhe për jetë...

Në Kosovë, 2.3 për qind e të infektuarve me COVID-19 përfunduan me vdekje

Janë 1,545 persona që kanë vdekur si pasojë e koronavirusit në Kosovë, që nga fillimi i pandemisë. Rasti i parë i të prekurit me COVID-19, ishte regjistruar në muajin mars të ...

Më shumë se 100 milionë të infektuar me COVID-19, në mbarë botën

Ndërsa shumë vende po përballen me probleme të qasjes, furnizimit dhe shpërndarjes së vaksinave kundër koronavirusit, numri i të infektuarve në botë që nga fillimi i ...