Postet nga: bjeshkët e nemuna

Rreth 50 hektarë pyje digjen në Bjeshkët e Nemuna

Zjarri i krijuar në parkun nacional “Bjeshkët e Nemuna” është lokalizuar dhe asnjë qytetarë nuk është lënduar.

Madhështia e Bjeshkëve të Nemuna

Teksa eksploron natyrën nuk mund të ecësh pa e parë vëmendshëm shumëllojshmërinë e luleve. Të vogla, të mëdha, të bardha, bojëqielli, të ...

Vazhdojnë zjarret në parkun kombëtar ‘Bjeshkët e Nemuna’

Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna, Fatmir Morina, në një përgjigje për KALLXO.com, ka thënë se zjarret në ...

Zjarri del jashtë kontrollit në 'Bjeshkët e Nemuna' - FOTO

U.d. i drejtorit të Parkut Kombëtar "Bjeshkët e Nemuna", Fatmir Morina ka njoftuar se dje dhe sot zjarri ka përfshirë disa pjesë të pyjeve në territorin ...

Arrest shtëpiak për dy zyrtarë që lejuan dëmtimin e pyjeve

Gjykata e Pejës, cakton masën e arrestit shtëpiak ndaj A. D. dhe E. H. për vepër penale keqpërdorim i pozitës apo autoritetit zyrtar.

Pejë, aktakuzë ndaj rojes së pyllit për mos kontrollim të personit që preu 12 metra kub dru

Prokuroria Themelore e Pejës, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër B.K., për veprën penale 'Keqpërdorim i pozitës zyrtare apo ...

Gjendet i vdekur një rrëqebull ballkanik në Bjeshkët e Nemuna

Organizata ‘Environmentally Responsible Action’ (ERA) e ka gjetur të vdekur trupin e një rrëqebulli ballkanik në parkun kombëtar, Bjeshkët e Nemuna.

FOTO Galeri - Në Eksplorim të Anës Malazeze të Bjeshkëve të Nemuna

Të njohur si “Të Nemuna” në shqip dhe serbo-kroatisht, është e lehtë të kuptohet përse këto vargmale të padepërtueshme të Bjeshkëve të Nemuna (Prokletije) kanë marrë ...