Postet nga: bjellorusia

Polonia dërgon trupa në kufi, e akuzon Bjellorusinë për shkelje të hapësirës së saj ajrore

Polonia ka dërguar me shpejtësi trupat e saja në kufirin e saj lindor pasi e akuzoi Bjellorusinë, aleatin më të ngushtë të Rusisë, për shkeljen e hapë...

Lituania dhe Polonia "mund t’i mbyllin kufijtë me Bjellorusinë" për shkak të luftëtarëve të Wagner

Të paktën 100 mercenarë të grupit Wagner ndodhen në Bjellorusi, afër kufirit polak, ndërkohë që frika rritet se ata synojnë të sjellin krizë në vendet fqinje.

Rusia dhe Bjellorusia nuk ftohen në Lojërat Olimpike të Parisit

Presidenti i Komitetit Olimpik Ndërkombëtar (IOC), Thomas Bach, të mërkurën ftoi zyrtarisht 203 vende, por edhe jo Rusinë dhe Bjellorusinë, për të marrë pjesë në Lojë...

Lukashenka i thotë Putinit se mercenarët e Wagner-it duan të futen në Poloni

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka thënë se kundërofensiva e Ukrainës “ka dështuar”, teksa ka pritur aleatin e tij të ngushtë, udhëheqësin bjellorus, Alyaksandr ...

Prigozhin regjistron firmë në Bjellorusi

Shefi i grupit mercenar rus Wagner, Yevgeny Prigozhin, ka regjistruar një firmë “për menaxhim patundshmërish” në Bjellorusi, pas rebelimit të ndërprerë kundër udhëheqjes ushtarake të ...

Gjermania zotohet t’a mbështesë Polonisë në rast se sulmohet përgjatë krahut lindor

Gjermania është zotuar ta mbështesë aleatin e saj në NATO, Poloninë, në mbrojtjen e krahut të saj lindor në rast të një sulmi të mundshëm nga luftëtarë...

Putin, Polonisë: Çdo agresion kundër Bjellorusisë është sulm ndaj Rusisë

Presidenti rus, Vladimir Putin e ka akuzuar të premten shtetin anëtar të NATO-s, Poloninë, se ka ambicie territoriale në ish-Bashkimin Sovjetik.

Polonia thotë se po monitoron situatën në kufirin me Bjellorusinë

Ministria e Mbrojtjes e Polonisë po monitoron situatën në kufirin me Bjellorusinë dhe është e përgatitur për skenarë të ndryshëm, thanë zyrtarë të ministrisë të enjten.