Postet nga: bjellorusi

Shtohet zemërimi ndaj Bjellorusisë për devijimin e aeroplanit civil

Evropa ka shprehur zemërim me Bjellorusinë për shkak të devijimin të detyruar dhe uljen e një aeroplani të Ryanair në Minsk, në të cilin gjendej një gazetar i ...

BE-ja i kërkon shpjegim Bjellorusisë për ndalimin e gazetarit bjellorus

Qeveritë e shteteve anëtare të Bashkimit Evropian kanë kërkuar një shpjegim të menjëhershëm nga Bjellorusia në lidhje me devijimin e një fluturimi të Ryanair me destinacion ...

Lukashenka pretendon se ka qenë shënjestër e një komploti vrasjeje

Lideri bjellorus Alyaksandr Lukashenka ka pretenduar se ka qenë shënjestër e një komploti vrasjeje të përkrahur nga Shtetet e Bashkuara, derisa inteligjenca ruse ka thënë se ...

Miliona të krishterë po festojnë Pashkët nën masa izolimi

Miliona të krishterë në të gjithë botën po festojnë Pashkët nën masa të reja të kufizimeve të cilat janë vendosur nga ana e qeverive për të ...

Liderja e opozitës në Bjellorusi hetohet për “terrorizëm”

Prokurorët në Bjellorusi nisën hetime për terrorizëm kundër udhëheqëses së opozitës, Sviatlana Tsikhanouskaya.

Kritika Bjellorusisë për ekzekutimin e një të dënuari me vdekje

Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës e "dënoi ashpër" ekzekutimin e fshehtë të një bjellorusi, derisa rasti i tij ishte ende në shqyrtim nga Komiteti pë...

BE-ja dënon ekzekutimet e reja në Bjellorusi

Bashkimi Europian dhe Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës i dënuan fuqishëm ekzekutimet sekrete të dy bjellorusëve, apeli të cilëve është refuzuar nga Gjykata ...

Një adoleshent në Bjellorusi dënohet me 22 vjet burgim

Një adoleshent në Bjellorusi i cili po vuan dënimin prej 15 vjetësh burg për vrasjen e një gruaje me sharrë elektrike në një qendër tregtare, po ashtu ë...