Postet nga: bjellorusi

Opozita bjelloruse vazhdon protestat me balona

Demonstruesit e opozitës në Bjellorusi i vazhduan protestat kundër sundimit të Alyaksandr Lukashenkës, duke lëshuar balona të kuqe dhe të bardha në qiell.

Dhjetëra të arrestuar në Bjellorusi në marshet kundër Lukashenkos

Forcat e sigurisë së Bjellorusisë kanë arrestuar dhjetëra persona në mbarë vendin, pas pothuajse katër muajve që kur kanë nisur protestat ku kërkohet largimi nga pushteti i ...

Vazhdojnë protestat anti-qeveritare në Bjellorusi

Protestuesit që po kërkojnë largimin e Alyaksandr Lukashenkës nga pushteti, po marshojnë në rrugët e kryeqytetit bjellorus, Minsk.

Të paktën 15 të arrestuar në marshin e organizuar në Minsk

Dhjetëra gra marshuan në rrugët e Minskut, duke kërkuar që Qeveria bjelloruse dhe Aleksandar Lukashenka të largohen nga pushteti dhe të mbahen zgjedhjet e reja.

Bjellorusia kërcënon se do të përdorë armë vdekjeprurëse kundër protestuesve

Bjellorusia kërcënoi se do të hapë zjarr kundër protestuesve që dalin në rrugë për të kërkuar dorëheqjen e udhëheqësit bjellorus, Alyaksandr Lukashenka.

Dhjetëra protestues e gazetarë arrestohen në Minsk

Rreth 50 protestues janë arrestuar në kryeqytetin bjellorus, Minsk, pas përleshjeve me policinë.

Britania tërheq ambasadorin e saj nga Bjellorusia

 

Vazhdojnë protestat në Bjellorusi kundër Lukashenkës

Në Bjellorusi po vazhdojnë protestat kundër Alyaksandr Lukashenka, i cili pretendon se ka fituar zgjedhjet presidenciale, të mbajtura më shumë se një muaj më parë.