Postet nga: Bizneset

OAK: Klima e të bërit biznes në Kosovë e pafavorshme

“Klima e të bërit biznes në Kosovë nuk ka përmirësime dhe është e pafavorshme krahasuar me vendet e rajonit”. Kështu u tha në takimin e Odë...

Qeverisë i dorëzohet "White Book' për barrierat e investitorëve të huaj

Mbahet sot Konferenca e Nivelit të Lartë e organizuar nga Këshilli i Investitorëve Evropianë(KIE) në bashkëpunim me Zyren e Bashkimit Evropian në Kosovë(BE) dhe Bankë...

Rukiqi: Taksa rrugore stimulon hapjen e bizneseve fantome në Kukës

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi ka reaguar në lidhje me taksën e lartë të autostradës në “Rrugën e Kombit”.

Bizneset humbin miliona si pasojë e ndaljes së rrymës

Bizneset prodhuese në Kosovë vazhdojnë të përballen me furnizim jo të rregullt me energji elektrike.

Bizneset në 'hall' me vizat shëngen

Oda Ekonomike e Kosovës (OEK) vlerëson se mosliberalizimi i vizave është ndër faktorët e ngulfatej së zhvillimit ekonomik dhe fuqizimit të sektorit privat në Kosovë.

Biznesmenë nga Kosova dhe Arabia Saudite flasin për bashkëpunime

Sot në Prishtinë është mbajtur forumi i biznesit ndërmjet Kosovës dhe Arabisë Saudite. Ky forum u organizuar nën patronatin e zëvendëskryeministrit Enver Hoxhaj në bashkë...

VIDEO - Deputetja e Nismës Bën Thirrje për Bojkot të Produkteve të 'Elkos'-it

Në tryezën e organizuar nga Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione në lidhje me çështjen e importimit dhe pë...

Bizneset Informohen Rreth Ligjit Mbi Sponsorizimet

Oda Ekonomike Amerikane ka informuar sot bizneset mbi dispozitat e legjislacionit të ri dhe përfitimeve të tyre.