Postet nga: bislim zogaj

VIDEO - Dështimi në Prekaz - Rrëfimi i inxhinierit për kullat e Jasharëve

Lahudin Myrtaj është inxhinieri që në vitin 2,000 ishte angazhuar nga shtabi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës në Skenderaj, që të bënte konservimin emergjent të shtëpive të Jasharë...

Pse edhe pas 24 vjetëve nuk u konservuan kullat e familjes Jashari në Prekaz?

Kullat e familjes heroike Jashari në Prekaz të Skenderajt mbesin të rrezikuara nga shembja, kjo pasi ndonëse kanë kaluar më shumë se dy dekada nga sulmi i forcave serbe ...

Ministria e Kulturës nis procesin e restaurimeve në Kompleksin “Adem Jashari” në Prekaz

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka nisur procesin për restaurimin e dy shtëpive që gjenden brenda Kompleksit Memorial “Adem Jashari” në Prekaz të Skenderajt.

 Zvarritjet institucionale rrezikojnë shkatërrimin e memorialit ‘Adem Jashari’

Shënimi i përvjetorit të Epopesë së UÇK-së dhe kujtimi i 22 vjetorit të Betejës së Jasharajve në Prekaz kundër forcave serbe, më 5, 6 dhe 7 mars, ‘zbuloi’ edhe ...

Zogaj: Ndjehem fajtor që s`kam paralizuar asnjë kompani për punët në komplekse memoriale

Komisioni për Bujqësi... ka shqyrtuar gjendjen aktuale të komplekseve memoriale në Kosovë.

Parku Memorial në Velani, projekti nis vitin e ardhshëm

Drejtori i Agjencisë për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale (AMKM) , Bislim Zogaj në një përgjigje për KALLXO.com ka treguar për projektin e kësaj agjencie pë...

Ish-deputeti i PDK zgjidhet drejtor i Agjencisë për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale

Ish-deputeti i PDK-së, Bislim Zogaj, është zgjedhur drejtor i Agjencisë për Menaxhimin e Komplekseve Memoriale të Kosovës.

Dështon Organizimi i një Seance për Astrit Deharin

Anëtarja e Lëvizjes Vetëvendosje në Kryesinë e Kuvendit të Kosovës, Aida Dërguti, ka lëshuar mbledhjen e sotme në shenjë proteste ndaj tërheqjes së ...