Postet nga: BIRN

Zyrtarët serbë e dinin se numrat e vdekjeve me COVID-19 ishin tre herë më shumë se që u raportuan

Zyrtarët serbë ishin të vetëdijshëm për lëshimin e mbi 10 mijë certifikatave të vdekejeve të konfirmuara me COVID-19 gjatë vitit 2020, por rreth 3 mijë e 300 ishin raportuar ...

Ish ministrja Dhurata Hoxha sot pritet të dalë para gjyqit nën akuzat për korrupsion

Ish-ministrja e Integrimeve Evropiane, Dhurata Hoxha dhe zyrtarë të tjerë të kësaj Ministrie pritet të paraqiten sot para gjykatës për t`u përballë me akuzat pë...

Gazmend Muhaxheri flet për asfaltimin e rrugëve të Pejës ku nuk kanë qenë tokat e shpronsuara

 

Muharremaj zotohet për zbatimin e rekomandimeve të Auditorit

Kryetari i Komunës së Suharekës Bali Muharremaj, është zotuar se do të punojnë për adresimin e rekomandimeve të Zyrës Kombëtare të Auditimit (ZKA) për ...

LIVE - Debat për gjetjet dhe rekomandimet e Auditorit në Komunën e Suharekës

Në Komunën e Suharekës po mbahet debat për gjetjet dhe rekomandimet e Zyrës Kombëtare të Auditimit në këtë komunë.

Pas shkresave të KALLXO.com, AUV gjobit dy universitete me nga 500 euro për shkelje të rregullave anti-COVID

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV) ka gjobitur dy universitete publike në Kosovë për mosrespektim dhe shkelje të vendimeve të Qeverisë së Kosovës, të cilat janë marrë me ...

Foto eseja e BIRN tregon skenat e krimeve të përfshira në çështjen e Mlladiçit

Para vendimit përfundimtar të kësaj jave në gjyqin e gjeneralit serb të Bosnjës, Ratko Mlladiç, BIRN paraqet një foto ese që tregon vendet ku janë kryer krimet ...

BIRN prezanton databazën e varreve masive nga luftërat jugosllave

“Bitter Land” është databazë interaktive e varreve masive, e cila synon të tregojë shkallën e mizorive, spastrimin etnik dhe operacionet për të mbuluar krimet e luftës gjatë ...