Postet nga: BIK

Kurti takohet me Myftiun Tërrnava, diskutohet Projektligji për Liritë Fetare

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, është pritur sot në takim nga kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Myftiu Naim Tërnava për të ...

Bashkësia Islame fillon grumbullimin e ndihmave për zonat që u prekën nga vërshimet

Bashkësia Islame e Kosovës (BIK) ka hapur thirrje për grumbullimin e ndihmave të cilat janë paraparë për qytetarët e prekur nga vërshimet.

Në xhamitë e Kosovës do të ligjërohet kundër dhunës ndaj grave

Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, Naim Tërnava, ka rekomanduar që sot në të gjitha xhamitë e Kosovës të ligjërohet tema e luftimit të dhunë...

Pas peticionit për lejimin e shamive në shkolla, nis fushata për ndalimin e shamive në shkolla

Fushata për lejimin e mbajtjes së shamisë në shkollat e mesme të Kosovës po përballet me rezistencë pasi kanë nisur peticione kundër një gjëje të ...

Rikthimi i nismës për lejimin e bartjes së shamisë në shkolla

Të martën e 2 gushtit hashtagu #ndryshojeni_ua_për_shaminë u bë viral në rrjete sociale. Dhe sipas organizatorit të kësaj inciative, Liridon Kurti, duke përfshirë rrjetet ...

Ceremonia e faljes së namazit të Kurban Bajramit në Xhaminë e Madhe në Prishtinë - 11.08.2019

Besimtarët myslimanë sot festojnë Kurban Bajramin

Besimtarët myslimanë sot festojnë festën e Kurban Bajramit, festë kjo e cila simbolizon sakrificën e besimtarëve ndaj Zotit dhe humanitetin ndërmjet njerëzve.

BIK: Na është dhënë leja përfundimtare për ndërtimin e xhamisë qendrore në Prishtinë

Komuna e Prishtinës i është përgjigjur pozitivisht Bashkësisë Islame të Kosovës (BIK) për kërkesën e saj drejtuar institucionit lokal për leje-ndërtim ...

Prijësit fetarë të Kosovës kundërshtojnë projektkodin për martesat mes personave të gjinisë së njëjtë

Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës, Ipeshkëvia e Kosovës, Kisha Protestante Ungjillore e Kosovës dhe Bashkësia Hebraike e Kosovës më anë të një ...