Postet nga: Besim Morina

Vrasja në Dragash, 65-vjeçarja deklarohet e pafajshme për vrasjen e kunatës

Nazire Abdyli, e dyshuar për vrasjen e kunatës, ka dalë sot përpara Gjykatës së Prizrenit për t’u ballafaquar me akuzën që rëndon ...

Si mund ta di që kam tuberkuloz?

Tuberkulozi (TB) është një sëmundje bakteriale që zakonisht prek mushkëritë. TB më rrallë prek edhe pjesët tjera të trupit, si trurin, veshkat ose shtyllën kurrizore.

Kurora e dhëmbit i zë rrugët e frymëmarrjes, 77 vjeçarja shpëtohet nga mjekët

Pulmologu Besim Morina ka publikuar në Facebook një rast të shpëtimin të një gruaja 77 vjeçare pasi kurora e dhëmbit i kishte nxënë frymën.

Morina: Qytetarët duhet të qëndrojnë brenda që të mbrohen nga ajri i ndotur

Pulmologu Besim Morina ka treguar në emisionin "Kallxo Përnime" se te shëndeti i qytetarëve ndikon shumë ndotja e ajrit.

Morina: Shumica e pacientëve në Pulmologji kanë sëmundje që u shkaktohen nga pirja e duhanit

Pacientët më të shpeshtë në Klinikën e Pulmologjisë janë ata që pinë duhan.

Morina: Vdekjet nga COVID-19 që më kanë prekur më së shumti janë ato të grave shtatzëna

Pulmologu Besim Morina ka treguar në emisionin "Kallxo Përnime" se për të vdekjet më të rënda kanë qenë ato të grave shtatzëna e edhe ato të ...

Pulmologjia gjithmonë ka qenë e anashkaluar

Pulmologu Besim Morina ka thënë se Klinika e Pulmologjisë ku shërben ai është më e vjetra dhe njëra ndër klinikat që nuk ka kushte për ...

Pulmologu: Aktualisht kura më e mirë për COVID-19 është vaksina

Pulmologu Besim Morina ka treguar përvojën e tij në Klinikën e Pulmologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës në kohën kur Kosova po pë...