Postet nga: Besim Aliu

Zyrtari i IHMK-së: Reshjet e shiut në Kosovë do të vazhdojnë deri në fund të majit

Pas reshjeve të  dendura shiut në mëngjesin e së hënës (20.05.2024)  në kryeqytet dhe breshrit me stuhi të martën (21.05.2024) në Han të Elezit, janë shkaktuar dëme ...

Rrëzimi i skeleve në Prishtinë, zyrtari i IHMK-së flet për shpejtësinë e erës

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK) ka folur lidhur me shpejtësinë e erës në kohën kur disa skele u rrëzuan më 21.05.2024 në Prishtinë, duke shkaktuar dë...

Rënia e kulmit, IHMK: Shpejtësia e erës që u regjistrua dje, nuk shkakton kurrfarë dëmi

Instituti Hidrometeorolgjik i Kosovës (IHMK) ka publikuar të dhënat për shpejtësinë e erës në kohën kur ndodhi shembja e kulmit të objektit të ri ...

Në këtë komunë të Kosovës gjatë ditës së sotme pritet të shënohet temperatura më e ulët

Komuna e Kamenicës ka shënuar temperaturat më të ulëta gjatë ditë së sotme deri në -16.7 gradë celsius.

Temperaturat e larta në qershor thyejnë rekordin

Këtë vit është thyer rekordi i temperaturave të larta për mujin qershor.

Parashikuesi i motit tregon se deri kur do të zgjas temperatura nga Sahara

Ditëve të fundit Kosova është përfshirë me ngritje të larta të temperaturave dhe erëra, por që e premtja e sotme ka regjistruar temperatura rekorde për muajin ...