Postet nga: ben emmerson

Halitjaha në Hagë: Ushtarët që shkelnin rregullat e UÇK-së, masa e vetme disiplinore ka qenë përjashtimi

Në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë, dëshmitari Sadik Halitjaha po vazhdon dëshminë e tij në gjykimin ndaj ish-krerëve të UÇK-së, Hashim Thaçit, ...

Shefqet Kabashi në Speciale: Doja të ndaloja vrasjet, nuk mund të vrisja me gjakftohtësi

Shefqet Kabashi ka vazhduar dëshminë e tij në gjykimin e Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit, të cilët po akuzohen për krime lufte ...

Avokati Emmerson për dëshmitarin Sadik Halitjaha: Bashkëkonspirues pa aktakuzë, ka urdhëruar rrëmbimin e tri grave, që janë gjetur të vdekura

Në gjyqin ndaj ish-krerëve të UÇK-së në Gjykatën Speciale ka nisur dëshminë Sadik Halitjaha, ish-zëvëndëskomandant i UÇK-së në Zonën Operative të ...

Gjyqi ndaj ish-krerëve të UÇK-së, edhe një dëshmitar dëshmon në seancë të mbyllur për publikun

Në Dhomat e Specializuara në Hagë të hënën seanca është zhvilluar në pjesën më të madhe e mbyllur për publikun.

Gjyqi ndaj ish-krerëve të UÇK-së, ndërpritet seanca ku ishte paraparë të dëshmonte dëshmitari i mbrojtur

Në rrethana të paqarta për publikun, Gjykata Speciale është detyruar të ndërpresë seancën e sotme të gjykimit të Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup ...

Douglas Young

Ish-oficeri britanik: 1998 ka qenë vit i vështirë për UÇK-në

Në gjykimin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit në Gjykatën Speciale, Douglas Young, ish-oficer i Ushtrisë britanike që ka shërbyer në misione të ...

Dëshmitari i mbrojtur pyetet për ndalimin e aktivistëve të LDK-së gjatë luftës dhe për "kolaboracionistët"

Dëshmitari i mbrojtur i Prokurorisë, i koduar me shifrën 4255, ka vazhduar dhe përfunduar sot dëshminë në procesin ndaj ish-krerëve të UÇK-së në Gjykatën ...

Dëshmitari i mbrojtur: Në vitin 1998 nuk ka pasur bashkërendim mes Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së dhe zonave

Në gjykimin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Rexhep Selimit dhe Jakup Krasniqit në Gjykatën Speciale sot ka dëshmuar edhe një dëshmitar i mbrojtur.