Postet nga: belul beqaj

Analistët - Së pari skenim i marrëveshjeve të arritura, pastaj vazhdimi dialogut me Serbinë

Ndonëse ende nuk janë certifikuar rezultatet e zgjedhjeve të jashtëzakonshme të 6 tetorit, proces ky që i hap rrugë formimit të institucioneve të reja të vendit, ka vazhduar kë...

Beqaj: Korrigjimi i kufijve nxitje për krijimin e shteteve etnike

Analisti politik Belul Beqaj, ekspert i procesit të Dialogut Kosovë-Serbi, tha se arsyet pse shqiptarët në Serbi dhe serbët në Kosovë janë të pakënaqur, të pasigurt ...

Vetëvendosje Pritet ta Dominojë Skenën Politike në të Ardhmen

Ndërsa Kosova ende pret krijimin e një qeverie të re pas zgjedhjeve të përgjithshme të 11 qershorit, ekspertët po i shqyrtojnë këto rezultate për të kuptuar ...

Deklarata e Brnabiq për Autonomi të Veriut nuk Befason në Prishtinë

“Avancimi drejt normalizimit të marrëdhënieve me Kosovën tani varet nga vetë Kosova, nëse do t’ua japë një lloj autonomie serbëve që jetojnë në veri”, ...

Taktizimet Politike të Partive Para Betejës për Formimin e Qeverisë

Kështu ka deklaruar analisti politik, Belul Beqaj, për KALLXO.com duke shtuar se nuk e përjashton mundësinë që vendi të shkon sërish në zgjedhje të ...

Kosova-Përbuzje e Miqësisë apo Ridefinim i Politikës

Analisti Belul Beqaj “rebelimin” e Kosovës karshi Perëndimit pas përpjekjeve për transformim të FSK-së pa ndryshime kushtetuese dhe rezolutës së Kuvendit që kërkon suspendimin ...

Analistët: Retorika Nacionaliste Mund ta Përsërisë Marsin 2004

Për analistët politikë e ushtarakë vazhdimi i retorikës nacionaliste të liderëve të Serbisë e Kosovës mund të çojë këto dy vende përsëri ...

Beqaj: Thaçi te Memorialët Serbë për Specialen

Presidenti i Republikës Hashim Thaçi befasoi shumëkë kur para rreth 1 muaji bëri homazhe para monumentit serb në fshatin Grackë të Lipjanit që ishte ndërtuar në ...