Postet nga: behxhet shala

Kosova 'përballë drejtësisë’ për deportimin e gjashtë shtetasve turq

Dëbimi i gjashtë shtetasve turq nga Kosova për në Truqi në mars të viti 2018 është konsideruar si shkelje e të drejtave të njeriut nga grupi punues i OKB-së ...

Rifillimi i dialogut, pritjet dhe skepticizmi për fatin e të zhdukurve dhe kthimin e të zhvendosurve

Pas 20 muajsh të pezullimit të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, përfaqësuesit e të dyja vendeve u takuan në Bruksel të enjten, për të rifilluar procesin e ...

KMDLNJ: Ndërhyrje ‘Politike dhe Ndërkombëtare’ në Shërbimin Korrektues

Në raportin monitorues të Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNJ) për Qendrat Korrektuese në Kosovë u tha se ka mungesë të madhe ...

Qytetarëve u Shkelen çdo Ditë të Drejtat e tyre

Të drejtat e njeriut në Kosovë po shkelen çdo ditë, thonë përfaqësuesit e organizatave dhe institucioneve që merret me mbrojtjen e të drejtat e njeriut.

Haradinaj vlerëson Rolin e KMDLNj-së për Forcim të Demokracisë

Kryeministri Ramush Haradinaj gjatë takimit me një delegacion të Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut të kryesuar nga kryetari Behgjet Shala, e vlerësoi ...

MD ‘Nuk ka Kërkesë Zyrtare’, KMDLNJ e Konsideron ‘Politik’ Rastin e Turkut të Arrestuar

Kërkesa për ekstradimin e shtetasit turk, Ugur Toksoy, i cili dyshohet se ka lidhje me lëvizjen opozitare turke të udhëhequr nga Fetullah Gylen, është cilësuar ...

Vdekja e Deharit Ekspozon Kushtet e Këqija të Burgjeve

Dhurata Hoxha, ministrja kosovare e Drejtësisë, është përballur me kërkesa të shumta për të dhënë dorëheqjen pas vdekjes në burg të aktivistit të “Vetë...

Gjyqtari: S’kam Lejuar Vizitat e Molliqajt e Kurteshit në Qelinë e Deharit

Lajmi se i paraburgosuri Astrit Dehari ishte vizituar nga sekretari organizativ i Vetëvendosjes, Dardan Molliqaj, dhe ish-Avokati i Popullit, tash anëtari i VV-së, Sami Kurteshi, pak ditë para ...