Postet nga: BE

BE i kërkon Hungarisë të vazhdojë transmetimet e radios së pavarur

Krahu ekzekutiv i Bashkimit Evropian i kërkoi Hungarisë që të lejojë një radio-stacion me prirje liberale, të vazhdojë transmetimin.

BE-ja pret që Qeveria e re e Kosovës ta ketë prioritet dialogun

Përveç që zhvillimet e brendshme në Kosovë do të ndikohen nga rezultati i zgjedhjeve të 14 shkurtit, Bashkimi Evropian po analizon edhe ndikimet që mund të ketë ky rezultat në ...

Kurti: Do të riformatohet dialogu me Serbinë

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, pas fitores së partisë së tij në zgjedhjet e 14 shkurtit, ka deklaruar se do të riformatojë bisedimet me Serbinë për t’...

Zyra e BE-së: Kujdes nga mashtrimet me vaksina!

Zyra e Bashkimit Evropian për luftën kundër mashtrimit financiar tha të hënën se qeveritë e vendeve të BE-së duhet të jenë të kujdesshme ndaj mashtruesve ...

BE-ja pret që Qeveria e re të angazhohet në mënyrë konstruktive në dialog

Bashkimi Evropian, në reagimet e para pas zgjedhjeve në Kosovë, ka bërë thirrje që autoritetet e reja që do të dalin nga këto zgjedhje të vazhdojnë angazhimin konstruktiv ...

DASH: Nuk detyrojmë një zgjedhje midis Kinës dhe SHBA-së

Administrata e re amerikane nuk po i detyron partnerët evropianë që të zgjedhin në mes të Kinës dhe SHBA-së, thuhet në një përgjigje të Departamentit amerikan të ...

Shefja e BE-së pranon vonesat për vaksina

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka pranuar gabimet në strategjinë për të siguruar vaksina të mjaftueshme për 447 milionë qytetarët e Bashkimit Evropian, teksa është ...

Deputetët evropianë miratojnë paketën për rimëkëmbje

Deputetët e Parlamentit Evropian kanë miratuar planin për rimëkëmbje të këtij blloku, duke u hapur rrugën vendeve anëtare që të kenë qasje në ...