Postet nga: bashkimi europian

Pacolli fajëson shtetet anëtare të BE-së për mos liberalizimin e vizave

Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Behgjet Pacolli me rastin e Ditës së Europës ka thënë se aspirata e popullit të Kosovës ka qenë tradicionalisht ...

Vizat, storia dëshpëruese e Kosovës me Bashkimin Europian

Dita e Europës dhe 70 vjetori i themelimit të Bashkimit Europian edhe kësaj radhe e gjejnë Kosovën të vetmin shtet në rajon pa liberalizim të vizave.

Von Cramon: Mund të ketë hapa të rinj drejt liberalizimit të vizave

Raportuesja e Parlamentit Europian për Kosovën, Viola von Cramon, është optimiste se do të ketë hapa të rinj sa i përket liberalizimit të vizave për Kosovë...

Koronavirusi, takim i jashtëzakonshëm i BE-së

Bashkimi Evropian do të mbajë të enjten një takim të jashtëzakonshëm të ministrave të Shëndetësisë, së bashku me një të dërguar të Organizatës Botë...

Thaçi-BE-së: Kosova duhet të shohë përmbushjen e premtimeve për liberalizim

Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, gjatë ditës së sotme ka udhëtuar për në Bruksel, ku do të marrë pjesë në Samitin ”Ballkani Perëndimor në mes ...

Bashkimi Europian kundër Haradinajt: Vendimi për mos akreditim të universiteteve ishte i vështirë por i drejtë

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë, ka dalë me një deklaratë publike rreth vendimeve të Këshillit Shtetëror të Cilësisë (KShC) për tërheqjen e akreditimit të ...

Mosnjohësi i paragjykuar: Josep Borrell, BE dhe Kosova

Pas zgjedhjeve për Parlamentin Europian të BE-së të cilat u mbajtën në majin e kaluar e ku shumicën dërrmuese të ulëseve në Parlamentin evropian e ...

Mospajtime për pozitat e larta në BE

Krerët e Bashkimit Evropian kanë rifilluar bisedimet në Bruksel, pasi gjatë takimit të së dielës nuk arritën pajtim për emërimet në pozitat udhëheqëse ...